PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o finansowaniu oświaty "to odpowiedź na postulaty JST"

  • Katarzyna Domagała-Szymonek    12 grudnia 2017 - 11:00
Ustawa o finansowaniu oświaty "to odpowiedź na postulaty JST"
Większość zmian wejdzie w życie już od 1 stycznia 2018 r. (fot. pixabay.com)

- Wprowadzane zmiany ułatwią nam życie i zlikwidują nadużycia - tak zapisy nowelizacji ustawy o finansowaniu zadań oświatowych komentuje Przemysław Krzyżanowski, przewodniczący Komisji Edukacji Związku Miast Polskich.
• Kwestia urlopów dla poratowania zdrowia, doprecyzowanie pensum nauczycieli specjalistów czy uszczelnienie finansowania niepublicznych szkół dla dorosłych – na te zmiany samorządy czekały najbardziej.

• To nie są rewolucyjne postulaty, dyskutowaliśmy o nich od lat – mówi Krzyżanowski.

• Zgoła inne zdanie na ten temat mają związki zawodowe. Krzyżanowski przyznaje, że rozumie ich irytację. Jednak nie zgadza się z ich opinią.

****

Wachlarz zmian, jakie wejdą w życie od 1 stycznia 2018 r. (część, np. awans zawodowy, w późniejszym terminie – przyp. red), w kwestii finansowania zadań oświatowych jest wyjątkowo szeroki. Podpisana pod koniec listopada przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP, nowela zakłada m.in. zmiany w przyznawaniu dotacji przedszkolnej czy dotacji na podręczniki, zmiany w zasadach dotowania z budżetu JST placówek oświatowych, zaostrzenie przepisów dotyczących dotowania niepublicznych placówek, wydłużenie czasu trwania awansu zawodowego czy doprecyzowanie kwestii urlopów i wysokości pensum nauczycieli specjalistów.

Samorządy są na tak

Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina, przewodniczący komisji edukacji ZMP oraz były wiceminister edukacji nie ma wątpliwości, że w dużej mierze są to zmiany konieczne, wprowadzenie których samorządy postulowały od lat.

- Często wybrzmiewały na posiedzeniach komisji edukacji ZMP. W zdecydowanej większości wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom – przyznaje Krzyżanowski. Jak wyjaśnia, nowe przepisy nie tylko ułatwią życie JST, ale też pozwolą ograniczyć kosztowne nadużycia, z którymi od wielu lat samorządy nie mogły sobie poradzić.

Czytaj więcej: Broniarz po spotkaniu z Agatą Kornhauser-Dudą: Widzę dużą empatię wobec naszego środowiska

W pierwszej kolejności chodzi o zmianę zasad korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Zgodnie z planem, będzie przysługiwał po 7 latach pracy na pół etatu, ale tylko w związku z chorobą zawodową lub na leczenie uzdrowiskowe. Decyzję o tym, czy nauczyciel może udać się na taki urlop, podejmować będzie lekarz medycyny pracy, a nie jak do tej pory lekarz rodzinny.

- Tej zmiany oczekiwaliśmy. Wprowadzenie lekarza medycyny pracy jest słusznym rozwiązaniem. Niestety zdarzały się sytuacje nadużywania przez nauczycieli zwolnień – przyznaje samorządowiec. – Tymczasem my na ten cel przeznaczaliśmy ogromne kwoty pieniędzy. Na miejsce takiego nauczyciela musimy zatrudnić nowego, ale płacimy obydwu. Są to koszty nierefundowane. Myślę, że zmiana uszczelni system – przyznaje.

Bardzo pozytywnie wypowiada się również o uszczelnieniu systemu finansowania szkół niepublicznych. Szczególnie chodzi o placówki dla dorosłych, gdzie nie jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki. Po zmianie dotacja będzie przysługiwała na każdego ucznia pod warunkiem uczestniczenia w co najmniej 50 proc. obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu. Co więcej, część dotacji będzie uzależniona od zdanego egzaminu przez ucznia.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.