PARTNER PORTALU
  • BGK

Pakiet wsparcia dla miast średnich. Jak ma to działać?

  • Michał Nowak    11 września 2017 - 06:00
Pakiet wsparcia dla miast średnich. Jak ma to działać?
Z jednej strony pakiet dla miast średnich wspiera innowacyjne przedsięwzięcia, z drugiej - np. te związane z rewitalizacją. (fot. Andrzej Wawok, PTWP)

O tym, na jakie korzyści mogą liczyć średnie miasta ubiegając się o fundusze unijne oraz czym jest koncepcja Human Smart City, rozmawiamy z Andrzejem Słodkim, naczelnikiem Wydziału Informacji Funduszy Europejskich w Centrum Projektów Europejskich.
• Z pakietu dla miast średnich skorzystają inwestycje publiczne i przedsiębiorstwa prywatne. Założeniem pakietu jest współpraca różnych instytucji i podmiotów.

• Pakiet skierowany jest do 255 miast, wśród których 122 są szczególnie zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Te drugie mogą liczyć na wyłączność w określonych konkursach.

• Do 16 października trwa również nabór do konkursu Human Smart Cities, który zakłada współudział mieszkańców w zarządzaniu miastami.

*****

Co konkretnie kryje się pod chwytliwą nazwą pakietu dla miast średnich?

Andrzej Słodki, naczelnik Wydziału Informacji Funduszy Europejskich: Jest to zespół rozwiązań, wzajemnie uzupełniających się komponentów, które mają wspomóc miasta tracące swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Są to środki, które mają przynieść określone rezultaty np. w takich sytuacjach, kiedy prawa rynku nie działają. 

Czytaj też: Ministerstwo Rozwoju da wsparcie 255 miastom (122 potraktuje priorytetowo)

Na czym polega różnica w stosunku do tego, jak pieniądze były dzielone dotychczas?

- To nowe podejście polega na tym, żeby współtworzyć społeczność instytucji: samorządowych, ale także organizacji lokalnych i przedsiębiorstw. Te instytucje dalej mają się zajmować swoją działalnością statutową, ale także potrzebne jest między nimi porozumienie i wiedza o tym, co robią. Pakiet, mimo że opiera się na znanych już krajowych programach operacyjnych, wprowadza innowację polegającą na łączeniu tych interwencji funduszu w jedną spójną strategię rozwoju danego miasta.

Chodzi o to, aby łączyć różne instytucje w jedną społeczność, która ze sobą współpracuje. Natomiast wykorzystywanie różnych instrumentów powinno być świadome. Inwestycje muszą powstawać w połączeniu z rozwojem gospodarczym.

Pakiet dla miast średnich skierowany jest również do sektora prywatnego. Jak przedsiębiorcy mogą z tego skorzystać?

- Pakiet polega również na wspieraniu inwestycji prywatnych. Tutaj mamy choćby takie rozwiązania, jak dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych firm. Dobre, innowacyjne produkty mogą rodzić się również w mniejszych ośrodkach miejskich. Chociażby po to właśnie prowadzony jest konkurs przez PARP „Badania na rynek”, aby w miastach średnich dać bodziec do dobrej przedsiębiorczości. Szczególnie chodzi o przedsiębiorczość, która dba o to, żeby wprowadzać na rynek produkty znacząco ulepszone. Oczywiście wtedy mamy do czynienia ze zwiększoną konkurencyjnością przedsiębiorstw i danych miast. Wiadomo natomiast, że kiedy przychody danej firmy będą się rozwijać, korzyści będą odczuwalne również dla samorządu.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.