PARTNER PORTALU
  • BGK

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Unijne wsparcie lokalnego rozwoju

  • pt    14 grudnia 2017 - 12:00
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Unijne wsparcie lokalnego rozwoju
Umowy z beneficjentami, gwarantujące unijne wsparcie, podpisał wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa (fot.umwz)

Nowe świetlice, modernizacja drogi,  place zabaw, siłownie pod chmurką, miejsca integracyjno-rekreacyjne - wszystkie te działania będą realizowane przy wsparciu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na terenie województwa zachodniopomorskiego.
• Dzięki unijnym funduszom kilkanaście zachodniopomorskich gmin zrealizuje inwestycje ułatwiające życie mieszkańców.

• Umowy z beneficjentami, gwarantujące unijne wsparcie, podpisał wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

• Łączna kwota wszystkich działań to ponad 2 mln zł.

– Inwestycje wspierane ze środków PROW nie zwalniają tempa. Zaplanowana realizacja kolejnych inicjatyw pokazuje, jak bardzo zmienia się oblicze zachodniopomorskiej wsi. Obecnie zaangażowaliśmy już 36 poc. alokacji z Europejskiego Funduszu Rolnego przeznaczonej na działanie LEADER – podkreśla wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Unijne fundusze pozwolą na modernizację drogi w Stepnicy. Przebudowany zostanie ok. 300 m odcinek. Usprawni to komunikację i ułatwi dostęp do obiektów użyteczności publicznej.

– Każde, nawet najmniejsze działanie cieszy, podobnie jak okazana pomoc – mówi burmistrz Stepnicy Andrzej Wyganowski.

Czytaj też: W małych gminach pytają: komu te wiatraki przeszkadzały?

Nowe place zabaw dla dzieci powstaną w Lestkowie i Miętnie (gm. Nowogard) oraz w Osinie (gm. Osina). Natomiast z tych unowocześnionych będą mogli korzystać młodzi mieszkańcy Dębogóry, Rynicy, Żarczyna, Krzywina (gm. Widuchowa). W tej gminie place zabaw znajdują się w centralnych punktach miejscowości, przez co będą dostępne dla wszystkich mieszkańców i odwiedzających. Ulepszone miejsce zabaw dla dzieci pojawi się również w Chojnie. Oprócz niego powstanie w tej samej miejscowości siłownia pod chmurką, z której będą mogły korzystać nie tylko dzieci, ale także młodzież i dorośli.

Na terenie stadionu  w Witnicy (gm. Moryń) wybudowany zostanie obiekt kontenerowy, który będzie zapleczem socjalnym, technicznym i magazynowym dla użytkowników terenu i organizatorów imprez oraz uroczystości odbywających się na obiekcie.

W Lubanowie (gm. Banie) stanie wiata, murowany grill i wygospodarowane zostanie miejsce na ognisko. Mieszkańcy będą mieli możliwość doładowania swoich telefonów czy laptopów za sprawą ławki, wyposażonej w porty USB. Modernizację natomiast przejdzie świetlica wiejska w Węgorzycach (gm. Osina). Będzie to miejsce integracji przyjazne również osobom niepełnosprawnym.

– Kontynuujemy zaczęty pewien czas temu proces. Rozwijamy naszą mała ojczyznę. To cenne przedsięwzięcie, dlatego dziękujemy za udzielone wsparcie - mówi wójt Osiny Krzysztof Szwedo.

Przebudowa świetlic czeka także miejscowości Długołęka, Wołowiec i Sikorki (gm. Nowogard), a nowy obiekt tego typu zostanie wybudowany w Krasnołęce (gm. Nowogard).

Łączna kwota wszystkich działań to ponad 2 mln zł. Wsparcie w wysokości blisko 1,3 mln zł trafi do beneficjentów w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”  objętego PROW na lata 2014 – 2020.

Wiejskie drogi

Wójtowie wielu gmin alarmują, że stan dróg lokalnych jest fatalny, a perspektywy pozyskania funduszy na ich remonty czy budowę przez gminy wiejskie niewielkie.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.