PARTNER PORTALU
 • BGK

Energa uruchomiła inteligentny system parkowania w Pelplinie

 • pt/pap    10 maja 2017 - 14:12
Energa uruchomiła inteligentny system parkowania w Pelplinie
Realizacja przedsięwzięcia pod nazwą "Inteligentny i Bezpieczny Parking w Pelplinie" trwała trzy miesiące(fot. Shutterstock.com)

Łatwiejsze znalezienie wolnego miejsca parkingowego w Pelplinie umożliwia uruchomiony w tym mieście przez Energę pilotażowy inteligentny system parkowania. Usługa spółki może pomóc w rozwiązaniu problemu coraz bardziej zatłoczonych centrów miast.
Energa poinformowała w środę, że w Pelplinie ruszył pilotażowy inteligentny system parkowania. Jest to pierwszy na Pomorzu inteligentny parking. Spółka zapewniła, że "ułatwia on kierowcom znalezienie wolnego miejsca parkingowego, redukuje zbędny ruch pojazdów i powstawanie korków". Systemem objętych jest na razie 60 miejsc parkingowych zlokalizowanych w trzech punktach miasta.

Spółka tłumaczy, że za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie kierowca otrzyma informację o wolnych miejscach i ich lokalizacjach. Funkcjonalność pozwala na poprowadzenie użytkownika za pomocą mapy do docelowego miejsca parkingowego.

System jest w stanie rozpoznać wielkość samochodu i skierować do najlepszego dla niego miejsca. Użytkownik może sam też ustawić w aplikacji swoje preferencje parkowania, dotyczące np. wielkości swojego samochodu, rodzaju miejsca czy też wybrać konkretną lokalizacje parkingu. Jeśli miejsce zostanie zajęte, aplikacja skieruje go do najbliższego wolnego.

Energa zapewnia, że aplikacja SmartParking jest już dostępna na platformie Android, w sklepie Google Play. Użytkownikom systemu iOS ma być udostępniona w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Prezes zarządu spółki Energa Oświetlenie, Piotr Meler tłumaczy, że w Pelplinie na należących do spółki słupach oświetleniowych zamontowane zostały kamery, z których obraz jest analizowany za pomocą algorytmów IVA (Intelligence Video Analytics).

"System przekazuje informację o wolnych miejscach parkingowych do darmowej aplikacji mobilnej dostępnej na smartfonach" - dodał.

Zwrócił uwagę, że system nie tylko będzie ułatwiał parkowanie w mieście, ale przyczyni się też do poprawy bezpieczeństwa.

System docelowo ma bowiem monitorować bezpieczeństwo na parkingach i zawiadamiać służby oraz właściciela auta o podjętej próbie kradzieży. "Gdy opcja jest włączona, a auto poruszy się, użytkownik otrzyma natychmiast powiadomienie w postaci komunikatu push lub smsa" - tłumaczy Energa. System docelowo ma też reagować na stłuczki parkingowe i powiadamiać użytkownika o zajściu w przypadku zapalenia się świateł awaryjnych.

Burmistrz 8-tysięcznego Pelplina, Patryk Demski jest przekonany, że dzięki wdrożeniu systemu na terenie gminy poprawi się nie tylko bezpieczeństwo i sposób parkowania, ale zwiększy się też atrakcyjność turystyczna Pelplina. Dla miasta system inteligentnego parkowania oznacza przede wszystkim zrównoważenie obłożenia, odciążenie ścisłego centrum, minimalizację zbędnego ruchu w poszukiwaniu miejsc, a tym samym poprawę bezpieczeństwa drogowego i redukcję emisji spalin.

Realizacja przedsięwzięcia pod nazwą "Inteligentny i Bezpieczny Parking w Pelplinie" trwała trzy miesiące. Partnerem technologicznym wdrożenia jest polska firma Comarch S.A. Platforma Inteligentny Parking w przyszłości ma pozwolić na wprowadzenie nowych funkcji, które będą mogły być wykorzystywane przez służby miejskie.

Np. zostaną one zaalarmowane w przypadku, kiedy system zidentyfikuje pozostawiony bez opieki przedmiot (próba zamachu terrorystycznego) czy rozpozna zagrożenia życia lub zdrowia człowieka (leżący bez ruchu człowiek na drodze). Służby miejskie otrzymają również informacje o pozostawieniu pojazdów w miejscach niedozwolonych, zastawieniu wjazdów czy blokowaniu ścieżek rowerowych.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.