PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszalin: 27 kwietnia rusza rower miejski

  • PAP/AT    16 kwietnia 2018 - 09:30
Koszalin: 27 kwietnia rusza rower miejski
Od 27 kwietnia do 30 listopada w Koszalinie można będzie skorzystać z rowerów miejskich (fot.koszalin.pl)

Mieszkańcy Koszalina od 27 kwietnia będą mogli korzystać z systemu roweru miejskiego. Nowo wybudowana infrastruktura składa się z 10 stacji wyposażonych w sumie w 150 stojaków rowerowych i 100 jednośladów. Przy dworcu PKP centrum przesiadkowe.
Projekt "Koszaliński Rower Miejski" jest przedsięwzięciem dofinansowanym z UE w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jego realizacją przez trzy sezony rowerowe za 1,2 mln zł zajmie się wyłoniona w przetargu warszawska firma Nextbike Polska. Dodatkowo wybudowane zostało centrum przesiadkowe przy dworcu PKP.

Od 27 kwietnia do 30 listopada w Koszalinie można będzie skorzystać z rowerów miejskich. Będzie ich łącznie 100. Wszystkie mają ujednolicony i identyfikowalny wygląd i wyposażenie. Jak poinformowały służby prasowe miasta Koszalina, każdy rower przeznaczony jest dla jednej osoby, która ukończyła co najmniej 13 lat (osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę rodziców). Posiada bagażnik o pojemności ok. 15 l, przednią i tylną lampkę, opony antyprzebiciowe i dzwonek.

W Koszalinie powstało 10 stacji (Gnieźnieńska, Targowisko, Dworzec, Przemysłowa, Jamno, Wąwozowa, Politechnika, Budowlanka, Zielona, Ratusz) ze 150 stojakami na rowery.

Czytaj też: W samorządach szykuje się rowerowa rewolucja

Korzystanie z roweru miejskiego będzie możliwe po zarejestrowaniu się na stronie internetowej www.koszalinskirowermiejski.pl przy pomocy terminalu umiejscowionego na każdej stacji wypożyczeni lub infolinii operatora. Opłata inicjalna wynosi 10 zł, ale to z niej finansowane są pierwsze wypożyczenia. Raz zarejestrowani w systemie warszawskiego operatora użytkownicy roweru miejskiego zyskają dostęp do niego w innych miastach, w których on działa.

Pierwsze 20 minut korzystania z roweru w Koszalinie jest bezpłatne, od godziny jazdy kosztuje 1 zł, a każda kolejna godzina to wydatek 2 zł, ale opłata za przekroczenie 12 godzin wypożyczenia wynosi 200 zł.

Koszalin to trzecie - po Szczecinie i Kołobrzegu - miasto w Zachodniopomorskiem, które będzie korzystało z usług warszawskiego operatora. Łącznie jest ich prawie 30 w Polsce i zagranicą. Użytkownicy mają dostęp do ok. 12 tys. rowerów. W 2017 r. wypożyczane były 11 mln razy. Tylko w Warszawie operator ma 1,4 mln użytkowników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.