PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa inwestycja w geotermię w Pyrzycach

  • MIW    12 lutego 2018 - 14:48
Nowa inwestycja w geotermię w Pyrzycach
(fot. geotermia.inet.pl)

W Pyrzycach odbyło się uroczyste zakończenie budowy odwiertu GT-1 bis. Pobierana z niego woda posłuży do ogrzewania mieszkań. Dzięki geotermii w mieście nie ma obecnie już ani jednej lokalnej kotłowni.
Produkcja ciepła w pyrzyckiej geotermii jest oparta na wykorzystaniu gorących wód czerpanych z głębokości 1640 metrów, o temperaturze 64 stopni Celsjusza.

Czytaj: Na Podhalu może powstać pierwszy w Polsce odwiert geotermalny do produkcji prądu

Zajmuje się tym powstała w 1994 r. spółka Geotermia Pyrzyce (jej udziałowcem jest samorząd Pyrzyc, a także WFOŚiGW oraz NFOŚiGW). Dostarcza ona ciepło w okresie grzewczym oraz ciepłą wodę przez cały rok na potrzeby zakładów produkcyjnych, mieszkań i obiektów użyteczności publicznej.

- Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów i pyłów i pozytywnie wpływa na nasze środowisko – powiedział uczestniczący w uroczystości wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Czytaj: Jeszcze w tym roku przetarg na wykonanie najgłębszego odwiertu geotermalnego w Polsce

Jak podkreśla resort, system pięciu otworów geotermalnych pozwala na produkcję energii z OZE. zapewniając tym samym ciepło ponad połowie Pyrzyc. Dzięki geotermii w mieście nie ma już ani jednej lokalnej kotłowni co wpływa na poprawę jakości powietrza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • mikuś, 2018-02-15 13:06:53

    A kto ogrzewa drugą połowę Pyrzyc ? Krasnoludki ?