PARTNER PORTALU
  • BGK

Oto miasta najbardziej przyjazne kierowcom

  • bad    13 kwietnia 2018 - 18:30
Oto miasta najbardziej przyjazne kierowcom
Katowice mają bardzo dobrą infrastrukturę drogową (fot. PTWP)

Miasto bez fotoradarów, korków i wypadków to marzenie każdego kierowcy. Czy na mapie Polski można znaleźć miejsce, które jest najbardziej przyjazne dla zmotoryzowanych?
  • Kielce w grupie miast do 300 tys. i Lublin wśród miast powyżej 300 tys. okazują się najbardziej przyjazne kierowcom.
  • Najgorzej sytuacja wygląda pod tym względem w Warszawie oraz Toruniu.
  • Najbezpieczniej jeździ się po ulicach Wrocławia, najwięcej nieuważnych kierowców jeździ po Warszawie oraz Katowicach.

Najbardziej przyjazne dla kierowców miasta to: Kielce - w grupie do 300 tys. mieszkańców oraz Lublin - wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców - wynika z rankingu Oponeo.

Kielce zostawiły za sobą Sosnowiec, z różnicą zaledwie 2 punktów i Radom, który był o 4 punkty mniej od zwycięzcy. Wśród miast o największej populacji Lublin wyprzedził o zaledwie 3 punkty Szczecin, a Bydgoszcz o 6.

Co ciekawe, w zeszłorocznym rankingu, to właśnie stolica województwa zachodniopomorskiego okazała się najlepsza.

Jeśli natomiast spojrzymy na dół tabel, znajdziemy tam miejsca, gdzie kierowcy nie mają łatwego życia. Najmniejszą liczbę punktów uzyskały Warszawa oraz Toruń.

Okazuje się, że najbezpieczniej jeździ się po ulicach Wrocławia, gdzie wypadków jest statystycznie najmniej. Również ci, którzy poruszają się po drogach Gdańska i Szczecina cechują się większą rozwagą w porównaniu z resztą mieszkańców miast zestawienia. W przypadku miast poniżej 300 tys. mieszkańców najmniej kolizyjnie poruszają się mieszkańcy Kielc, Gliwic oraz Radomia.

Najwięcej nieuważnych kierowców jeździ po Warszawie oraz Katowicach.

W grupie miast o największej liczbie ludności kierowcy jeżdżą najszybciej po Warszawie. Jeśli chodzi natomiast o miasta mniejsze, to na pierwszym miejscu znalazły się ex aequo: Katowice, Częstochowa i Gliwice, niestety do wolnej jazdy przywyknąć muszą odwiedzający: Rzeszów, Wrocław i Kraków. 

Czytaj też: Smart city to nie tylko nowoczesne systemy zarządzania ruchem czy parkowania

Najbardziej przyjaznym miastem do parkowania okazał się Szczecin. Mimo że pierwsza godzina postoju w strefie płatnego parkowania nie jest najtańsza, istnieje możliwość opłacenia 15-minutowego zatrzymania i kosztuje to tylko 55 groszy. Kolejny dodatkowy punkt Szczecin otrzymał za strefę, która funkcjonuje jedynie 9 godzin oraz za możliwość wykupienia elastycznego abonamentu. Posiadacze motocykli mogą parkować bezpłatnie. W doskonałej sytuacji są również posiadacze aut hybrydowych, którzy mogą wykupić roczny abonament za jedyne 10 zł. 

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.