PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecinek. Miasto stawia na elektryczne autobusy

  • pt    20 marca 2017 - 11:59
Szczecinek. Miasto stawia na elektryczne autobusy
Marszałek Olgierd Geblewicz (w środku) (fot. zachodniopomorskie.pl)

Dzięki unijnym funduszom spółka Komunikacja Miejska w Szczecinku zainwestuje w elektryczny tabor autobusowy oraz w miejski system wypożyczania rowerów.
• Szczecinek czeka komunikacyjna rewolucja.

• Szczecineckie przedsiębiorstwo zakupi za 20 mln zł 10 autobusów oraz wybuduje stację do ich ładowania.

• W Szczecinku utworzona została także filia Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koszalinie.

Szczecineckie przedsiębiorstwo zakupi za 20 mln zł 10 autobusów oraz wybuduje stację do ich ładowania. Na wymianę floty pojazdów otrzyma unijną pomoc w wysokości aż 17,5 mln zł.

Przyznane wsparcie to efekt rozstrzygnięcia konkursu z działania 2.1 RPO WZ 2014-2020 związanego z poprawą mobilności miejskiej, a zarazem działaniami na rzecz łagodzenia zmian klimatu.

- W Szczecinku będzie realizowany jeden z najbardziej proekologicznych projektów dofinansowanych przez Urząd Marszałkowski. To powód do dumy, przykład do naśladowania, ale też spore wyzwanie. Miasto zdecydowało się postawić na transport elektryczny, który już dziś jest przyszłością komunikacji zbiorowej i to pomimo, że wciąż wiele samorządów podchodzi do tego typu rozwiązań z rezerwą - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

- Znając jednak ten projekt chcieliśmy dać szansę nie tylko Szczecinkowi, ale także i sobie. Wszystko, aby przekonać się, jak autobusy elektryczne będą funkcjonowały w rzeczywistym ruchu miejskim. Cieszę się również z dofinansowania rowerów miejskich. Dzięki obu inwestycjom Szczecinek będzie niekwestionowanym liderem w działaniach rzecz ochrony środowiska na Pomorzu Zachodnim – dodał marszałek.

Klimatyzowane i niskopodłogowe pojazdy, które zakupi miejska spółka, mają poprawić komfort jazdy oraz ograniczyć emisję szkodliwych gazów.

- Jestem przekonany, że cena akumulatorów, czyli główny powód dla którego dzisiaj samorządy boją się autobusów elektrycznych, za kilka lat będzie nieporównywalnie niższa niż dziś. A przypomnę, że akumulatory w pojazdach, które kupi nasza spółka będę miały siedmioletnią gwarancję. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to nowym autobusami będziemy jeździli od pierwszego kwartału przyszłego roku - mówił burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.

Przedsiębiorstwo otrzyma także ponad 1,8 ml zł na wdrożenie Szczecineckiego Systemu Wypożyczania Rowerów Miejskich. Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniesie prawie 2,2 mln zł.

Ułatwienia dla przyszłych kierowców

Dużym ułatwieniem dla mieszkańców Szczecinka i okolic będzie również utworzenie filii koszalińskiego ZORD-u, w której pierwsi kursanci zdadzą egzaminy lada chwila, bo w kwietniu 2017 roku.

- Do tej pory mieszkańcy Szczecinka i okolic chcący zdobyć prawo jazdy musieli wybierać pomiędzy Koszalinem a Piłą. Sporo środków pochodzących z opłat egzaminacyjnych zamiast pozostać w naszym regionie, wędrowało do sąsiadów. Teraz będziemy mogli je przeznaczyć na podnoszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w okolicy - podkreśli Geblewicz.

Powstanie ośrodka umożliwi prowadzenie egzaminów na prawo jazdy w kategoriach AM, A1, A2, A, B1 i B. Utworzenie ośrodka to efekt współpracy władz samorządu województwa, ZORD w Koszalinie i Powiatu Szczecineckiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Indianin, 2017-03-22 06:15:12

    Za 20 mln zł nie da się kupić 10 elektrobusów...