PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo zachodniopomorskie z dofinansowaniem na zakup 10 pociągów

  • Michał Wroński    14 listopada 2017 - 13:48
Województwo zachodniopomorskie z dofinansowaniem na zakup 10 pociągów
Stare pociągi EN57 (z prawej) mają zostać zastąpione nowymi pojazdami (fot. www.wzp.pl)

Samorząd województwa zachodniopomorskiego otrzyma ponad 12 mln zł na dofinansowanie wkładu krajowego do zakupu 10 pociągów. Dzięki inwestycji poprawić ma się dostępność komunikacyjna Szczecina, ale też miejscowości wypoczynkowych, centrów turystycznych i portów morskich.
Otrzymane z budżetu państwa dofinansowanie pozwoli samorządowi na zakup 6 trzyczłonowych oraz 4 czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Tym samym możliwe będzie wycofanie z użytku starego taboru kolejowego liczącego często 30-40 lat.

- Realizacja projektu podniesie jakość życia mieszkańców, oferując im niezawodność przejazdu w komfortowych warunkach. Będzie to również promocja kolei jako niskoemisyjnego, przyjaznego pasażerom środka transportu – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

- Projekt przyczyni się do poprawy dostępu do dużych ośrodków miejskich, takich jak Szczecin, ale też portów morskich, centrów turystycznych, miejscowości wypoczynkowych, co w perspektywie pozytywnie wpłynie na rozwój regionu i lokalnych samorządów – dodaje wiceszef resortu rozwoju.

Zanim Ministerstwo Rozwoju podjęło decyzję o przekazaniu dofinansowania dla samorządu województwa zachodniopomorskiego, zasięgnęło opinii Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Jak podkreśla resort, przekazanie 12,2 mln złotych samorządowi województwa jest wypełnieniem zapisów Kontraktu Terytorialnego. Pieniądze budżetu państwa są sukcesywnie przekazywane na dofinansowanie wkładu krajowego projektów realizowanych w Regionalnym Programie Operacyjnym.

Dodatkowo Minister Rozwoju i Finansów wydał zgodę na przeznaczenie 2 mln zł z budżetu państwa na dofinansowanie projektów z zakresu modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej samorządu województwa zachodniopomorskiego.

- Z ogólnej kwoty ponad 83,6 mln zł, zapisanej w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Zachodniopomorskiego, na dofinansowanie wkładu krajowego projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego samorząd województwa zachodniopomorskiego otrzymał już 30,2 mln zł – podkreśla wiceminister Hamryszczak.

Do wymiany starych pociągów na nowsze szykują się nie tylko w województwie zachodniopomorskim. Wiekowe pojazdy EN57 – onegdaj podstawa przewozów regionalnych w Polsce – mają w perspektywie kilku najbliższych lat zniknąć z torów w woj. śląskim i dolnośląskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Grzes, 2017-11-14 21:33:53

    Brawo Ministerstwo Rozwoju. To bardzo potrzebne inwestycje.
  • Mk, 2017-11-14 15:01:07

    Po lewej też jest en57 po modernizacji.