PARTNER PORTALU
 • BGK

Kołobrzeg: radni zgodzili się na budowę Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

 • PAP/JS    17 maja 2018 - 17:31
Kołobrzeg: radni zgodzili się na budowę Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej
Uchwałę już z poprawką radni przyjęli 12 głosami za, przy pięciu przeciw i dwóch głosach wstrzymujących się. (fot. pixabay.com)

Większość radnych Kołobrzegu po długiej dyskusji zgodziła się na to, by w mieście powstał Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Nie będzie jednak mógł stanąć na placu Pionierów, tylko na cmentarzu obok Pomnika Golgoty Wschodu.
 • Część radnych tłumaczyła, że nie jest przeciwna samej idei powstania pomnika, niektórzy uznali jednak, że w tej sprawie powinny odbyć się konsultacje społeczne, które dadzą odpowiedź na to, czy mieszkańcy faktycznie tego pomnika chcą i gdzie miałby stanąć.
 • Pojawiły się głosy, że najlepszym miejscem dla niego byłby teren cmentarza, bo usytuowaniu go na placu Pionierów sprzeciwiają sami pionierzy.
 • Wypowiadali się też radni, którzy oświadczyli, że pomnik nie powinien łączyć zbrodni katyńskiej z katastrofą smoleńską.

Z projektem uchwały w sprawie wzniesienia pomnika do Rady Miasta Kołobrzeg zwróciło się Stowarzyszenie Budowy Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Zapewniło, że sfinansuje inwestycję, którą według projektu wykona rzeźbiarz z Gościna Romuald Wiśniewski.

Pomnik ma stanąć na fundamencie i składać się z dwóch płyt. Pierwsza, przed którą będzie postać żołnierza, będzie miała napis "KATYŃ - 1940". Na jej tyle mają być słowa "PAMIĘCI 96 OFIAR TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ". Z przodu drugiej tablicy pojawi się napis "SMOLEŃSK 2010", a z tyłu "KATYŃ CHARKÓW-PIATICHATI TWER-MIEDNOJE KIJÓW-BYKOWNIA MIŃSK-KURPOAT".

Stowarzyszenie chciało, by pomnik stanął na placu Pionierów, u zbiegu al. św. Jana Pawła II i ul. Sybiraków. Komisja oświaty i kultury wniosła jednak o wprowadzenie do projektu uchwały poprawki, zgodnie z którą pomnik miałby stanąć na cmentarzu obok Pomnika Golgoty Wschodu. Poprawka została przyjęta większością głosów radnych (11 było za, pięć przeciw, trzy wstrzymujące się).

Uchwałę już z poprawką radni przyjęli 12 głosami za, przy pięciu przeciw i dwóch głosach wstrzymujących się.

Niewiele jednak brakowało, by z porządku obrad w ogóle wycofany został projekt uchwały w sprawie wzniesienia Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Chciała tego komisja komunalna, tłumacząc, że powinny zostać przeprowadzone konsultacje społeczne, ponieważ mieszkańcy zgłaszają, że na placu Pionierów tego pomnika nie chcą.

Ten wniosek przepadł po długiej dyskusji, w której jako pierwszy z ramienia Stowarzyszenia Budowy Pomnika Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej głos zabrał Antoni Piwowarczyk i przypomniał, że zanim projekt uchwały trafił pod obrady, prowadzone były rozmowy i konsultacje z siedmioma organizacjami i stowarzyszenia pozarządowymi, które udzieliły poparcia dla tego przedsięwzięcia.

Piwowarczyk powiedział, że rozmawiano także z 18 radnymi z 21 zasiadających w Radzie Miasta Kołobrzeg. Z imienia i nazwiska wymienił 14, którzy wówczas zadeklarowali poparcie dla budowy pomnika.

"Zapewniam, że jest to przedsięwzięcie społeczne i nie ma nic wspólnego z żadnymi barwami politycznymi. (...) Pomnik, który chcemy zbudować, to pomnik dwóch tragedii, które dotknęły nasz naród. Jest to inicjatywa oddolna, obywatelska (...), ponad podziałami politycznymi. (...) Patriotyzm i tożsamość narodowa nie ma barw politycznych. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń" - uzasadniał budowę pomnika Piwowarczyk.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.