PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie. 3 mln dotacji z UE na rondo i dwie ulice w Świdwinie

  • pt/pap    28 grudnia 2017 - 14:19
Zachodniopomorskie. 3 mln dotacji z UE na rondo i dwie ulice w Świdwinie
Władze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i starosta świdwiński podpisali w Świdwinie umowę na dofinansowanie przebudowy ulic (fot.umwz)

3 mln zł unijnej dotacji otrzyma starostwo powiatowe w Świdwinie na przebudowę dwóch ulic w mieście, które łączą się z drogą powiatową. Przebudowa ma być zrealizowana w 2018 r.
Władze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i starosta świdwiński podpisali w Świdwinie umowę na dofinansowanie przebudowy ulic: Kombatantów Polskich i Wojska Polskiego.

Inwestycja ma rozpocząć się w kwietniu 2018 roku i zakończyć w październiku tego samego roku. Jej koszt to ponad 7 mln zł, z których prawie 3 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych przekazanych przez UM WZ w ramach RPO WZ 2014-2020. Przebudowę ok. 1 mln zł zadeklarowały wesprzeć władze miasta. Resztę wyłoży powiat z własnego budżetu.

Jak poinformowało biuro prasowe UM, "wykonana będzie nowa nawierzchnia dróg, przebudowane zostaną chodniki". "Dodatkowo powstanie rondo o trzech wlotach, kanalizacja deszczowa, a także zatoka autobusowa i miejsca postojowe" - podano.

Planowana przebudowa ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz pieszym, poprawić dojazd do miejscowości Psary i terenów inwestycyjnych, a przede wszystkim polepszyć skomunikowanie Świdwina z trasami wylotowymi w kierunku Drawska Pomorskiego, Wałcza, Kołobrzegu, Koszalina czy Szczecina.

Mieszkańcy miasta i powiatu na tę inwestycję czekają już od prawie 10 lat. W 2008 roku radni powiatowi zgłaszali już potrzebę wprowadzenia jej realizacji do budżetu.

Władze powiatu liczyły na wsparcie finansowe miasta, bo choć samo rondo powstanie w drodze powiatowej to jednak ta łączy się z ulicami miejskimi, a przy jednej z nich mieści się miejska szkoła. Tarcia między samorządami przyczyniły się do tego, że w 2010 roku powiat z rządowej pomocy finansowej na tę inwestycję zrezygnował. Potem w kolejnych budżetach powiatu i miasta nie było pieniędzy na tzw. wkład własny.

Samorządom udało się porozumieć w 2017 r. i zarezerwować w przyszłorocznych budżetach pieniądze na przebudowę ulic: Kombatantów Polskich i Wojska Polskiego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • OBYWATEL, 2017-12-28 23:24:25

    Mieszkańcy Helu,szczególnie liczne rzesze turystów i cyklistów czekają z coraz większa niecierpliwością na spełnienie obietnicy marszałka Struka w sprawie remontu i budowy ścieżki rowerowej przez półwysep. Szczególnie denerwuje brak krótkiego,niedokończonego odcinka ścieżki rowerowo- pieszej w Jurac...ie przy zatoce.. Panie marszałku sezon się zbliża,czy ogólnopolskie media /telewizja/ mają Panu robić wstyd na całą Polskę..  rozwiń