Zachodniopomorskie. Trzebież. Dawny Centralny Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego znów ma być perełką

W porcie jachtowym w Trzebieży dziś stacjonuje kilkadziesiąt jednostek, za kilka lat ma być ich kilka razy więcej. Są już plany remontu ośrodka.
Zachodniopomorskie. Trzebież. Dawny Centralny Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego znów ma być perełką
Dawny Centralny Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego wita dziś żeglarzy informacją o wyłączeniu z eksploatacji nabrzeża i zakazie wstępu (fot.umwz)

• Dawny Centralny Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego wita dziś gości informacją o wyłączeniu z eksploatacji nabrzeża i zakazie wstępu.

• Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego do końca 2018 roku powstanie nowy falochron, budynek socjalny, a także altana dla żeglarzy

• Ośrodek w Trzebieży będzie wyremontowany i znów ma szkolić żeglarzy.

Niemal pusty jachtowy basen, spękane, skruszone i uszkodzone przez czas nabrzeża najlepiej pokazują, że dni świetności Trzebież ma daleko za sobą. Dawny Centralny Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego wita dziś żeglarzy informacją o wyłączeniu z eksploatacji nabrzeża i zakazie wstępu. W czasach świetności ukończenie miejscowej szkoły żeglarstwa było nobilitacją i wyróżnieniem.

Od kilku dobrych lat ośrodek nie działa, ale ma to się zmienić.  

- Ośrodek w Trzebieży trzeba doprowadzić do stanu użyteczności. Konieczna jest szeroka współpraca Związku Żeglarskiego m.in. z władzami lokalnymi. Chcemy ten kurz posprzątać. Na początek potrzebna jest odpowiednia infrastruktura dla łodzi, następnie powinien zostać podniesiony standard ośrodka, tak by on na siebie zarabiał.

 Fundacja Port Jachtowy dzięki wsparciu prawie 2,9 mln zł zmodernizuje infrastrukturę portu w Trzebieży (fot.umwz)
Fundacja Port Jachtowy dzięki wsparciu prawie 2,9 mln zł zmodernizuje infrastrukturę portu w Trzebieży (fot.umwz)

- Przy mądrym prowadzeniu można połączyć, i misję związaną z popularyzowanie żeglarstwa wśród młodzieży, i biznes. Mamy lokalnego partnera i jest dobra współpraca. Jak jest dobra wola, to wiele nam się uda zrobić – takimi słowami marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przekonywał nowo wybranego prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamerę do mocnego zaangażowania w przywrócenie blasku żeglarskiej perełce nad Zalewem Szczecińskim.

Obaj, w towarzystwie lokalnych władz, odwiedzili w ostatnich dniach marinę. Na własne oczy zobaczyli skalę zniszczeń po poprzednim zarządcy, mieli też okazję do dyskusji o czekających ośrodek wyzwaniach, wyznaczyli swoistą mapę drogową dla ośrodka.

- Wierzymy, że dzięki powołaniu Fundacji Port Jachtowy Trzebież uda nam się sprawnie wyprowadzić ośrodek z trudnej historii. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego do końca 2018 roku powstanie nowy falochron, budynek socjalny, altana dla żeglarzy. Równocześnie musimy uporządkować wiele kwestii prawnych związanych z terenem. Osobiście wywodzę się za środowisk sportowych, ale widzę i doceniam rolę żeglarstwa turystycznego. Jest ono niezbędne do obudowania atmosfery i klimatu wokół Trzebieży - podkreślał Tomasz Chamera.

Przypomnijmy, że Fundacja Port Jachtowy dzięki wsparciu prawie 2,9 mln zł zmodernizuje infrastrukturę portu w Trzebieży. Obok wspomnianych już inwestycji, projekt będzie obejmował również stworzenie stanowiska do mycia jachtów czy punkt poboru ścieków i wód zaolejonych. 

Całość to koszty ponad 6 mln zł. Swoją cegiełkę chce tu również dorzucić gmina Police.

- Widzimy wielką szansę na stworzenie specjalnych programów edukacyjnych poświęconych żeglarstwu. To jak na razie bardzo wczesne pomysły, ale już dziś musimy o tym pomyśleć, jeśli chcemy, by Trzebież na nowo rozkwitła – mówił burmistrz Polic Władysław Diakun.

Według samych żeglarzy, zmodernizowana Marina w Trzebieży może bardzo szybko powtórzyć sukces szczecińskiej mariny Pogoni.

- Przed inwestycją stacjonowało tam kilkanaście jachtów, dziś 240 - wyjaśniał Zbigniew Jagniątkowski z Fundacji Port Jachtowy Trzebież.

Nikt nie ukrywa, że stworzenie infrastruktury, to tak naprawdę pierwszy etap.

- Mamy presję czasu, którą wyznaczają nam m.in. fundusze europejskie. Im więcej uda nam się zrobić teraz, tym większa szansa, że zasiejemy żeglarskie ziarno. Korzyści odczujemy wszyscy - podsumował spotkanie Gelbewicz.

Dawny ośrodek w Trzebieży to nie jedyne żeglarskie miejsce, które dzięki wsparciu środków RPO 2014-2020 doczeka się w najbliższym czasie modernizacji. Trwają prace nad rozbudową mariny w Dziwnowie, a olbrzymie inwestycje obejmą także marinę w Szczecinie Dąbiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE