PARTNER PORTALU
  • BGK

Głubczyce i Jeziorany w sieci Cittaslow, Stargard wśród miast Hanzy

  • Michał Wroński    29 listopada 2017 - 14:50
Głubczyce i Jeziorany w sieci Cittaslow, Stargard wśród miast Hanzy
Do Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia dołączyły m.in. Głubczyce (fot. glubczyce.pl)

Cztery województwa i dziewięć polskich miast przystąpiło w ubiegłym roku do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych. Z danych MSWiA wynika, że największym wzięciem cieszyła się Międzynarodowa Sieć Miast Dobrego Życia (Cittaslow). Do tego grona dołączyły Głubczyce (woj. opolskie), Nowy Staw (pomorskie), Jeziorany i Sępopol (oba woj. warmińsko – mazurskie).
Dane na ten temat przynosi opublikowane w Monitorze Polskim obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykazu jednostek samorządu terytorialnego, które w roku 2016 przystąpiły (oraz wystąpiły) do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych.

Jak informuje resort, w tym czasie województwo kujawsko-pomorskie przystąpiło do Stowarzyszenia Agencji Demokracji Lokalnej (ALDA); małopolskie do Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi (Europäische ARGE Landentwicklung & Dorferneuerung); mazowieckie do Porozumienie o współpracy na rzecz budowy korytarza transportowego Via Carpatia, zaś wielkopolskie do Europejskiej Sieci Regionów na rzecz Badań i Innowacji (European Regions Research and Innovation Network ERRIN).

Poza czwórką miast, które przystąpiły do Międzynarodowa Sieć Miast Dobrego Życia, dokument odnotowuje jeszcze Gdynię, która dołączyła do Europejskiego Porozumienia w sprawie Zmian Demograficznych (European Covenant on Demographic Change); Gdańsk, który został członkiem Stowarzyszenia Ośrodków Demokracji Lokalnej (Association of Local Democracy Agencies ALDA); Piłę, która weszła w skład Stowarzyszenia Wspierania Instytutu Regionów Europy (Mitgliedschaft Im Verein Zur Förderung des Institutes der Regionen Europas IRE); Darłowo, które dołączyło do Związku Miast Bałtyckich z siedzibą w Gdańsku oraz Stargard, który został członkiem Związku Miast Hanza („HanseVerein – Verein zur Förderung des internationalen Städtebunds DIE HANSE e.V.”).

Z członkostwa w Stowarzyszeniu Miast Bliźniaczych (City Twins Association) zrezygnowały natomiast Słubice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Jozef Timkovski, 2017-11-30 14:36:09

    Bardzo dobrze!!!