PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak polskie miasta, gminy i powiaty uczczą 100-lecie odzyskania niepodległości

  • pt    3 stycznia 2018 - 13:20
Jak polskie miasta, gminy i powiaty uczczą 100-lecie odzyskania niepodległości
Parada Niepodległości w Gdańsku w 2016 roku (fot.Dominik Paszliński/gdansk.pl)

11 listopada 2018 będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości. W całej Polsce zaplanowane są tysiące wydarzeń, od wystaw, akademii, poprzez msze, koncerty, aż po rekonstrukcje i happeningi. Można śmiało mówić, że w całym kraju odbędą się tysiące imprez. Kto i co przygotował?
• Świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości już się rozpoczęło.

• Samorządy bardzo aktywnie włączyły się w organizację imprez jubileuszowych. 

• Oprócz tradycyjnych sposobów świętowania niektóre JST przygotowują nietypowe pomysły na upamiętnienie 100-lecia.

 

- To jest absolutnie szczególne miejsce - mówił w sobotę 9 listopada prezydent Andrzej Duda we wsi Stróża, gdzie odbyła się ogólnopolska inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Jak mówił prezydent, Stróża ma dla stulecia odzyskania niepodległości wymiar szczególny.

- Bo to tutaj, w tej wiosce, w tym budynku przed którym stoimy, powstała w 1913 roku, a więc pięć lat przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę, jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej wojny światowej, Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej - wyjaśnił.

Czytaj też: Sylwester 2017. Te miasta szykują wielkie imprezy

Komendantem szkoły był późniejszy marszałek Józef Piłsudski, a jaj dowódcą był Kazimierz Sosnkowski.

Andrzej Duda dodał: - Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości odbywają się nie tylko w wielkich miastach, ale także we wszystkich polskich miastach, miasteczkach, wioskach - wszędzie tam, gdzie jesteśmy w stanie to upamiętnić.

I rzeczywiście, do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przygotowują się samorządy na wszystkich szczeblach. W niektórych już jubileuszowe świętowania rozpoczęto. W całej Polsce zaplanowane są tysiące wydarzeń, od wystaw, akademii, poprzez msze, koncerty, aż po rekonstrukcje i happeningi.

Jedni hucznie, inni radośnie

W Lubuskiem chcą hucznych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Komitet obchodów liczy 63 członków. To parlamentarzyści, samorządowcy, profesorowie czy dziennikarze.

- Chodzi o to, by godnie przeżyć ten jubileusz w województwie lubuskim, podkreślić naszą tożsamość i markę regionu - mówi marszałek Elżbieta Polak.

Co zaplanowano? Filharmonia Zielonogórska przygotuje cykl koncertów, Teatr Lubuski planuje lekcje obywatelskie czy happening plenerowy, a Regionalne Centrum Animacji Kultury koncerty w różnych miejscach regionu.

Szczecin chce wesprzeć pomysły mieszkańców i przekazał sto tysięcy złotych na realizacje projektów mieszkańców związanych z obchodami 100-lecia.

Jak tłumaczą w magistracie jubileusz odbywał się będzie pod hasłem „Codziennie Polskę tworzyMy”, którego celem jest ukazanie Święta Niepodległości nie tylko w kontekście historycznym, ale również z perspektywy życia codziennego i pracy każdego z nas na rzecz ojczyzny.

- Zapraszam wszystkich – mieszkańców, instytucje, grupy, stowarzyszenia – do wspólnego świętowania. Planujemy przekazać w przyszłorocznym budżecie kwotę 100 tysięcy złotych na realizację niepodległościowych projektów samych mieszkańców – mówił prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.