PARTNER PORTALU
  • BGK

Polityka surowcowa państwa. Konferencje w Katowicach, Łodzi, Rzeszowie i gdzie jeszcze?

  • MIW    22 stycznia 2018 - 14:50
Polityka surowcowa państwa. Konferencje w Katowicach, Łodzi, Rzeszowie i gdzie jeszcze?
Inauguracyjne spotkanie ws. PSP miało miejsce w Krakowie. (fot. Państwowy Instytut Geologiczny)

31 stycznia w Katowicach odbędzie się druga z cyklu 11 regionalnych konferencji konsultacyjnych poświęconych projektowi Polityki Surowcowej Państwa (PSP). Inauguracyjne spotkanie miało miejsce w Krakowie. Po Katowicach kolejne takie konferencje odbędą się w Toruniu, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi, Kielcach, Gdańsku, Poznaniu, Rzeszowie oraz Warszawie.
Inicjatorem serii spotkań w regionach Polski jest wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek. Każda z konferencji skupiać się będzie na jednym z dziewięciu filarów PSP oraz na problematyce danego regionu w zakresie geologii. Pierwsza dotyczyła zapotrzebowania gospodarki krajowej na surowce mineralne, a udział w niej wzięło ponad 150 osób - przedstawicieli rządu (m.in. była premier Beata Szydło), parlamentu, samorządów lokalnych oraz ekspertów i przedsiębiorców.

Występując w trakcie krakowskiej konferencji Mariusz Orion Jędrysek stwierdził, że praktycznie nie ma w Polsce obszaru pozbawionego złóż surowców. Podkreślił jednak, że ich zagospodarowanie napotyka na poważne przeszkody takie jak rozbudowana infrastruktura, obszary Natura 2000, a także protesty społeczne.

– To sprawia, że duża część tego bogactwa jest na razie niedostępna – dodał.

– Na rynku surowcowym są lata lepsze i gorsze. Dlatego PSP musi być realizowana tak, by uniknąć gospodarki rabunkowej w trudniejszych okresach – mówił z kolei Wiesław Janczyk, wiceminister finansów.

Czytaj: Inwestorzy chcą nowych kopalni. A gminy? Niekoniecznie

Zabierający głos przedsiębiorcy z sektora wydobywczego apelowali, by system podatków, obciążających firmy z tej branży zorganizowany był w taki sposób, by nie hamować rozwoju przemysłu. Zwracali też uwagę na skomplikowany i niewydolny system regulacji i formalności związanych np. z uzyskiwaniem decyzji środowiskowych, czy budowlanych. Z kolei wypowiadający się samorządowcy mówili o konfliktach społecznych związanych z eksploatacją surowców. Ich zdaniem wynikają one z rzeczywistego zagrożenia, jak zanieczyszczenie środowiska, czy zaburzenia stosunków wodnych na terenach górniczych, ale też z niewiedzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.