Zabytek Zadbany 2017: Oto zwycięzcy konkursu

W tym roku po raz pierwszy została przyznana nagroda w kategorii specjalnej Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem. Kto został jej laureatem i pozostałych kategorii?
Zabytek Zadbany 2017: Oto zwycięzcy konkursu
Skrzydło zamku książęcego, obecnie Centrum Konferencyjne ZAMEK w Szczecinku (fot. www.nid.pl)

W kategorii Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu laureatem został Kościół Najświętszej Marii Panny w zespole zamkowym w Malborku, (woj. pomorskie). Jury konkursu przyznało nagrodę za kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie, oparte na wnikliwych badaniach archeologicznych, historycznych, architektonicznych i konserwatorskich, przeprowadzone z maksymalnym poszanowaniem substancji zabytkowej. Prace zostały zrealizowane zgodnie z najwyższymi standardami w obiekcie zdegradowanym w czasie drugiej wojny światowej. Stanowią zwieńczenie wieloletnich działań polskich konserwatorów.

Kościół Najświętszej Marii Panny w Malborku (fot.nid.pl)
Kościół Najświętszej Marii Panny w Malborku (fot.nid.pl)

Laureatem w kategorii Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe) został Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy (woj. wielkopolskie). Jury doceniło rewaloryzację założenia w Dobrzycy pozwalającą zachować i wyeksponować walory architektoniczne i krajobrazowe zespołu rezydencjonalnego.

Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy (fot.nid.pl)
Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy (fot.nid.pl)

W kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych nagrodę otrzymało Skrzydło zamku książęcego, obecnie Centrum Konferencyjne ZAMEK w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie) Nagroda została przyznana za wzorową adaptację przeprowadzoną z zachowaniem wartości historycznej budowli oraz maksymalnym poszanowaniem substancji zabytkowej. W efekcie prac wykonanych w oparciu o staranne badania konserwatorskie wyeksponowano poszczególne fazy rozwoju obiektu. Zdaniem jury, nowa funkcja została harmonijnie wpisana w obiekt historyczny.

Tegoroczna nagroda w kategorii Architektura i budownictwo drewniane została przyznana Czworakowi - nazywanemu wytwórnią fajek - w Zborowskiem (woj. śląskie). Jury doceniło uratowanie bardzo zdegradowanego drewnianego zabytku budownictwa wiejskiego. Prace przeprowadzono z maksymalnym poszanowaniem substancji zabytkowej oraz ekspozycją cech charakterystycznych historycznego procesu budowlanego. Rewitalizacja obiektu szczególnie ważnego dla społeczności lokalnej została przeprowadzona w oparciu o rzetelne badania naukowe - podkreślano podczas wręczenia nagród.

Czworak, nazywany wytwórnią fajek, w Zborowskiem (fot.nib.pl)
Czworak, nazywany wytwórnią fajek, w Zborowskiem (fot.nib.pl)

W kolejnej kategorii Architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne laureatem został Dworzec kolejowy Wieliczka Park (woj.małopolskie). Jury przyznało nagrodę za rewitalizację obiektu przeprowadzoną z zachowaniem i wyeksponowaniem w maksymalnym stopniu substancji zabytkowej, utrzymaniem pierwotnego charakteru wnętrz dworca galicyjskiego i przywróceniem formy ogrodu przydworcowego.

Dworzec kolejowy Wieliczka Park (fot.nib.pl)
Dworzec kolejowy Wieliczka Park (fot.nib.pl)

W tym roku po raz pierwszy została przyznana nagroda w kategorii specjalnej Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem. Zwycięzcą została Kaplica Trójcy Świętej na zamku w Lublinie. Jury nagrodziło obiekt za wieloletnie, systematyczne i konsekwentne prowadzenie działań konserwatorskich oraz rewaloryzacyjnych zabytku o unikalnej wartości, obejmujących nie tylko wnętrza kaplicy, ale i jej formę zewnętrzną. Organizatorzy konkursu podkreślili, że informacja o działaniach konserwatorskich, bieżąco aktualizowana, jest stałym elementem ekspozycji zabytku i ma istotny walor dydaktyczny.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2017” odbyło się 19 kwietnia br. podczas uroczystej gali obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Bydgoszczy.

Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Miastem Bydgoszcz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do kkk: Jeden ksiądz i niepotwierdzona jeszcze przez prokuraturę i sąd wina. Tymczasem wyrok już wybrzmiał. Pytam więc prokuratoro-sędziego amatora:Jaki wyrok proponuje tym panom, którzy zdemontowali polski przemysł, banki, stocznie, huty, a dodatkowo chcieli żeby przedwojenna firma PLL LOT miała ...byś oddana byle komu? Więc, szanowny Panie amatorze od wymierzania sprawiedliwości., czekamy na sprawiedliwe orzeczenie winy i podanie do wiadomości stosownej kary. Przypomnę także to, że większość tych wspaniałych polityków grzeje nowe stanowiska, nawet poza granicami naszego państwa. Jeden z nich nawet zmienił polskie obywatelstwo na ukraińskie.Być może nigdy nie był Polakiem, bo wielu takich już było. rozwiń

jotka , 2017-05-02 21:47:52 odpowiedz

Diecezja Świdnicka Krk z początkiem lutego 2017 roku zawiesiła w obowiązkach jednego z katolickich księży z parafii w Kłodzku z powodu podejrzenia o molestowanie seksualne ministranta, przestępstwo typowe wśród katolickiego duchowieństwa. Takie zawiadomienie o przestępstwie kryminalnym katolickiego ...duchownego złożył jeden z ministrantów w parafii katolickiej. Odsunięcie od sprawowania obowiązków nie oznacza, że wikary został uznany za winnego. To aktualnie standardowe działanie w przypadku takich podejrzeń popartych zawiadomieniem o przestępstwie złożonym na policji lub w prokuraturze, jeśli lokalnemu kościołowi nie uda się zastraszyć poszkodowanego. Sprawdzcie jak wyglada ksiadz Mateusz Urdzela bo szanse na zamiecienie sprawy pod dywan rosna a wtedy ks. Mateusz moze zmienic diecezje w ramach uciszania sprawy. rozwiń

kkk, 2017-04-25 12:42:47 odpowiedz

Do Kris: Już zdjęcie zostało poprawione, dziękujemy za czujnośc

red., 2017-04-25 10:15:45 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE