PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień bez Opakowań Foliowych. Nowe przepisy już obowiązują

  • KDS    23 stycznia 2018 - 08:12
Dzień bez Opakowań Foliowych. Nowe przepisy już obowiązują
Od 1 stycznia 2018 obowiązują nowe przepisy, które likwidują bezpłatne torby plastikowe w sklepach. (fot.shutterstock.com)

We wtorek 23 stycznia obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych. Ta ogólnopolska inicjatywa zrodziła się kilka lat temu ze względów proekologicznych. W tym roku święto jest wyjątkowe. Od 1 stycznia 2018 obowiązują nowe przepisy, które likwidują bezpłatne torby plastikowe w sklepach.
Od 1 stycznia 2018 roku w sklepach nie dostaniemy już darmowych foliowych reklamówek na zakupy. To wynik wprowadzenia w życie przepisów Unii Europejskiej, zgodnie z którymi tzw. foliówki zostały objęte opłatą recyklingową. Będzie ona doliczana do obowiązującej ceny takiej torby lub będzie jej podstawową opłatą. 

Zgodnie z ustawą opłata ta będzie mogła wynosić maksymalnie 1 zł. Jednak w rozporządzeniu Ministra Środowiska do ustawy ustalono, że będzie to 20 groszy. Bezpłatne pozostaną natomiast bardzo lekkie torby na zakupy (o grubości poniżej 15 mikrometrów), tzw. zrywki służące np. do pakowania żywości luzem (np. mięso, owoce, warzywa).

Dzień bez foliówek ma skłonić klientów sklepu do korzystania z opakowań wielorazowego użytku. W obchody włączyły się nie tylko organizacje ekologiczne, ale również miasta. M.in.Zarząd Usług Komunalnych w Stargardzie tego dnia organizuje akcję zachęcającą do ograniczenia liczby zużytych foliówek.  

Czytaj więcej: Opłata za torby foliowe na wymianę starych pieców?

- Głównym celem ustanowienia tego dnia jest zwrócenie uwagi na problem z opakowaniami z tworzyw sztucznych w odniesieniu do ilości, jaka trafia co roku na składowiska odpadów. W samej Polsce roczna produkcja tworzyw sztucznych sięga 2,5 mln ton. Tylko w Warszawie dziennie zużywa się 1,8 mln szt. torebek foliowych z czego większość trafia na składowisko - informuje na swojej stronie ZUK.  

Przedstawiciele miejskiej spółki we wtorek (od godz. 10) w centrum Handlowym Zodiak i Galerii Handlowej Starówka będą rozdawali ekotorby. Na chętnych czeka pół tysiąca sztuk toreb. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Z dużej chmury kiepski de, 2018-01-23 14:23:26

    Ustawa o opłatach za foliówki została tak napisana aby bez trudu uczynić ją martwą... biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/ogromny-balagan-z-foliowkami-handlowcy-omijaja-fiskusa,2551864,4141 ... Eksperci nad nią pracowali czy koguty?...