PARTNER PORTALU
 • BGK

Jak walczyć ze smogiem? Przegląd dobrych praktyk

 • Michał Wroński    7 marca 2018 - 12:30
Jak walczyć ze smogiem? Przegląd dobrych praktyk
Obecnie ciężar walki ze smogiem spoczywa w dużej mierze na barkach samorządów. (fot. slaskie.pl)

Ciężar walki ze smogiem spoczywa w dużej mierze na barkach samorządów. To sprawia, że mamy do czynienia z całą masą różnego rodzaju inicjatyw, tak na poziomie gmin jak i województw. PortalSamorzadowy.pl postanowił przedstawić kilka najlepszych, naszym zdaniem, praktyk. Skoncentrowaliśmy się na bezpośredniej walce z zjawiskiem, a nie informowaniu o nim, stąd celowo pominęliśmy w naszym zestawieniu wszelkie aplikacje i systemy informacji.
 • Największe efekty w walce ze smogiem uzyskać można podpinając budynki do sieci ciepłowniczej. Pomysł mało spektakularny, ale skuteczny.
 • Za sprawą programu #PolskaBezSmogu sprawa termomodernizacji nabrała medialnego rozgłosu, lecz programy termomodernizacji funkcjonują od wielu lat, często przy aktywnym udziale samorządów.
 • Radni Dolnego Śląska przyjęli pakiet trzech uchwał antysmogowych: jedna ma obowiązywać we Wrocławiu, druga w miejscowościach uzdrowiskowych, zaś trzecia w pozostałej części województwa.

Ciepło systemowe. Najbardziej skuteczne

Zaskoczenia nie ma. Największe efekty w walce ze smogiem uzyskać można podpinając budynki do sieci ciepłowniczej. Program certyfikacji systemów ciepłowniczych, uruchomiony przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie wspólnie z Instytutem Certyfikacji Emisji Budynków wykazał, że dostawca ciepła systemowego (w porównaniu do budynku zasilanego piecem węglowym) emituje do powietrza średnio ponad 20 razy mniej pyłów zawieszonych i rakotwórczego benzo(a)pirenu. W niektórych przypadkach wielkość tej redukcji była jednak znacznie większa - np. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach zmniejszyło w ten sposób emisję 56,25 razy.

Inwestycje w ciepło systemowe prowadzone są w całej Polsce - w Lublinie tamtejsze Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wyda w najbliższych latach na rozbudowę sieci ponad 100 mln zł, w Rzeszowie w ramach POIiŚ 2014-2020 na wsparcie ciepła systemowego przeznaczone zostanie 81 mln zł, zaś w Szczecinie dzięki dofinansowanej z POIiŚ inwestycji w miejski system ciepłowniczy emisja gazów cieplarnianych ma spaść o 6170 tony równoważnika CO2/rok, zaś zużycie energii pierwotnej zmaleć o 60 801 GJ/rok.

Powody do zadowolenia ma też MPEC w Krakowie. Spółka w ubiegłym roku pozyskała 152 miliony dofinansowania do swych trzech dużych projektów. Dzięki podpięciu do sieci cieplnej budynków, które do tej pory ogrzewane były węglem emisja pyłów ma się zmniejszyć w skali roku o 59 ton.

Geotermia×
KOMENTARZE (5)

 • Piotr z BB, 2018-03-08 11:13:59

  Na infografice jest informacja, że Bielsko korzysta z dronów do monitorowania spalania odpadów. Tymczasem miasto dopiero zamierza to zrobić.
 • akc, 2018-03-07 17:00:48

  Do Prof. Glass: Profesorze, wg twych wypocin smog powodują samochody czyli powinien być największy w godz. 6.00-18.00 a w rzeczywistości odwrotnie.
 • Grzesio, 2018-03-07 16:56:02

  Doraźnie należy upowszechnić prawidłowy sposób palenia w kotłach górnego spalania (tzw. kopciuchy) czyli rozpalanie od góry. Pozwoli to zmniejszyć emisję szkodliwych pyłów o 50% bez konieczności ponoszenia nakładów finansowych. Ministwerstwo Środowiska wydało broszurę, w której zaleca palenie od gór...y, ale to za mało. Powinny byś wyświetlane spoty w TV informujace o takim sposobie.  rozwiń