PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: Elektryczne pojazdy zasilą miejską flotę

  • bad    29 stycznia 2018 - 09:53
Szczecin: Elektryczne pojazdy zasilą miejską flotę
Cztery nowe samochody elektryczne pojawią się na ulicach Szczecina. Fot. mat. prasowe

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie intensywnie wspiera rozwój elektromobilności w regionie.
  • Cztery nowe samochody elektryczne pojawią się na ulicach Szczecina. Pojazdy zasilą miejską flotę dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • Dziś w siedzibie WFOŚiGW odbyło się uroczyste przekazanie kluczyków do czterech elektrycznych samochodów Nissan e-NV200 Evalia.
  • Pojazdy zostały zakupione w ubiegłym roku przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w ramach projektu pn. „Zakup samochodów elektrycznych dla jednostek Gminy Miasto Szczecin”.

 

- Szczecin systematycznie modernizuje swoją flotę pojazdów, korzystając przy tym w możliwie jak największym stopniu z nowoczesnych technologii. Pojazdy elektryczne z roku na rok zyskują coraz większą popularność i jest to trend na skalę globalną. Dlatego też jako miasto, które w swoich strategiach nastawia się na działania proekologiczne, również podążamy w tym kierunku. Dziękuję wszystkim zaangażowanym, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

- Ekologiczne samochody na jednym ładowaniu mogą pokonać dystans ponad 150 kilometrów. Koszt przejazdu 100 kilometrów to około 7 złotych. Efektem ekologicznym jest uniknięcie emisji do atmosfery prawie 1,3 tony dwutlenku węgla rocznie. Z pojazdów będą korzystać pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Domów Pomocy Społecznej i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – mówił Radosław Grzegorczyk, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Czytaj też: Łódzkie. 80 mln zł na termomodernizacje poprawiające jakość powietrza

Zakupione pojazdy to cztery Nissany e-NV200 Evalia. Pojazdy wyglądają jak połączenie mikrobusów z hatchbackami. Są przestrzenne, wysokie, jednobryłowe, posiadają modułowe wnętrze i dużą przestrzeń bagażową. Mogą pomieścić od 5 do 7 pasażerów. Moc maksymalna to 109 KM, a zasięg deklarowany przez producenta to 170 kilometrów. Przy użyciu specjalnej szybkiej ładowarki CHAdeMO ładowanie pojazdu do 80% trwa tylko 30 minut.

Pojazdy zostaną przekazane Zarządowi Dróg i Transportu Miejskiego, Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu, Domowi Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta" im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza oraz Domowi Pomocy Społecznej przy ulicy Broniewskiego w Szczecinie.

Koszt zakupu pojazdów to ponad 526 tysięcy złotych brutto. Dofinansowanie z WFOŚiGW w Szczecinie to 250 tys. zł.

Kolejna taka inwestycja

W 2017 roku Fundusz dofinansował zakup 18 pojazdów z napędem elektrycznym. Trafiły między innymi do jednostek Gminy Miasto Szczecin (Nissan Leaf, Nissan eNV200), gdzie będą wykorzystywane w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego, w Młodzieżowym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, w Domach Pomocy Społecznej czy przez pracowników Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Dwa pojazdy trafiły do Straży Miejskiej w Koszalinie i Stargardzie (Nissan eNV200). Służą do realizacji zadań strażników, przyczyniając się do poprawy stanu powietrza w zachodniopomorskich miastach.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.