Polsko-Ukraińska Akademia Miast: Polskie samorządy wzorem dla ukraińskich sąsiadów

21 września zostanie podpisane memorandum ws. Polsko-Ukraińskiej Akademii Miast. Będzie to platforma przekazywania sprawdzonych doświadczeń polskich samorządów na rzecz decentralizacji na Ukrainie.
Polsko-Ukraińska Akademia Miast: Polskie samorządy wzorem dla ukraińskich sąsiadów
Polsko- Ukraińska Akademia Miast stanowi centrum kompetencji i będzie służyła wymianie doświadczeń związanych z polską samorządnością lokalną i procesem ukraińskiej decentralizacji (fot.pixabay)

Podpisanie memorandum odbędzie się podczas konferencji Baltic Business Forum w Świnoujściu z udziałem pierwszego zastępcy Ministra Rozwoju Regionalnego, Budownictwa i Usług Komunalnych Viaczeslava Nehody.

Specjalnie na tę okazję przybędą merowie miast z Ukrainy i prezydenci współpracujących z nimi miast Polskich, a także eksperci samorządowi.

Swoja obecność zapowiedzieli m.in.: Janusz Żmurkiewicz - prezydent Świnoujścia (współorganizator), Robert Biedroń – prezydent Słupska, Krzysztof Żuk – prezydent Lublina, Michał Zaleski - prezydent Torunia, Tadeusz Ferenc - prezydent Rzeszowa, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania, Beata Klimek - prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Tadeusz Krzakowski – prezydent Legnicy, Jacek Terebus - wiceprezydent Płocka oraz delegacje Radomia, Tarnopola, Krakowa, Lwowa, Kijowa, Łucka i Chmielnieckiego.

Rewolucja Godności 2013-2014 roku uwolniła na Ukrainie zasoby aktywności społecznej i dała impuls do zmian. W 2014 roku rozpoczęto szeroko zakrojoną reformę samorządu terytorialnego, delegując do samorządów znaczne kompetencje i środki, wcześniej rozdzielane centralnie.

Polsko- Ukraińska Akademia Miast stanowi centrum kompetencji i będzie służyła wymianie doświadczeń związanych z polską samorządnością lokalną i procesem ukraińskiej decentralizacji. Nie wszystkie polskie doświadczenia można przenieść do ukraińskich miast. Jednak wiele z nich – zwłaszcza w dziedzinie IT, modeli zarządzania miastami , zastosowania innowacyjnych rozwiązań technicznych w gospodarce miejskiej, dostawy mediów komunalnych , wdrażania rozwiązań w zakresie ochrony środowiska, efektywności energetycznej, gospodarki w obiegu zamkniętym- może być sprawdzonym już przykładem dla organów władzy lokalnej na Ukrainie.

Już teraz polskie miasta wspierają Ukraińców i dzielą się doświadczeniami w rozwijaniu samorządności. W ubiegłym tygodniu goście z Ukrainy odwiedzali Gdańska, Lublin, Warszawę, Sopot i Bydgoszcz w ramach trzeciej edycji programu „Szkoła Merów”. To program edukacyjny dla samorządowców miast ukraińskich, którzy przyjeżdżają do polskich miast po przykłady dobrych praktyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE