PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie. Maciej Bejnarowicz pełniącym obowiązki wójta gminy Rewal

  • PAP/rs    13 listopada 2017 - 12:43
Zachodniopomorskie. Maciej Bejnarowicz pełniącym obowiązki wójta gminy Rewal
Maciej Bejnarowicz został wyznaczony przez premier Beatę Szydło na p.o. wójta gminy Rewal. Fot. Shutterstock.com

Maciej Bejnarowicz został wyznaczony przez premier Beatę Szydło na stanowisko osoby pełniącej zadania i funkcje wójta gminy Rewal - poinformował w poniedziałek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.
• Odwołanie we wrześniu br. wójta gminy Rewal Roberta Skraburskiego wiązało się z naruszaniem przez niego przepisów prawa, a także zaciąganiem zobowiązań finansowych w parabankach. Zadłużenie gminy przekracza 130 mln zł.

• - Przed Maciejem Bejnarowiczem stoi niezwykle trudne zadanie: realizacja programu naprawczego gminy Rewal, który został zaakceptowany przez Ministerstwo Finansów - poinformował wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski. Jak dodał, ministerstwo udzieliło gminie pożyczki na ponad 100 mln zł.

- W przyszłym roku rozpocznie się realizacja strategicznego projektu infrastrukturalnego Baltic Pipe, mającego na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynek europejski, w który gmina Rewal również pośrednio będzie zaangażowana. Bejnarowicz to osoba kompetentna i z ogromnym doświadczeniem. Ufam, że poradzi sobie z tymi wyzwaniami - wskazał Kozłowski.

Maciej Bejnarowicz ma 44 lata i jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego. Do tej pory pracował jako zastępca wójta gminy Kołobrzeg.

Pod koniec września br. premier Beata Szydło odwołała wójta gminy Rewal Roberta Skraburskiego. Decyzję uzasadniła faktem powtarzających się, mimo wezwań do zaprzestania, naruszeń przepisów prawa, zaciąganiem zobowiązań finansowych w parabankach oraz nieprawidłowościami związanymi ze sprawozdawczością finansową gminy Rewal.

Skraburski ma prawo złożenia odwołania od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Do czasu podjęcia decyzji przez sąd mężczyzna nominalnie pozostaje wójtem, lecz nie pełni on czynności służbowych, w których zawiesiła go prokuratura na czas prowadzonego dochodzenia.

Od tej pory obowiązki pełniła zastępca wójta Wioletta Brzezińska, która złożyła rezygnację z pełnionego stanowiska.

- Nowe wybory w gminie będą mogły zostać rozpisane dopiero po uprawomocnieniu się decyzji premier - jednak tylko wówczas, gdy postępowanie zakończy się na 6 miesięcy przed zaplanowanymi, kalendarzowymi wyborami. Zgodnie z przepisami, wybory uzupełniające nie mogą się odbyć później, niż pół roku przed datą wyborów samorządowych - wyjaśnił Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

W czerwcu br. wójt Rewala oraz były skarbnik usłyszeli zarzuty ws. nieprawidłowości w finansach gminy. Wobec podejrzanych prokurator zastosował policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Ponadto wójt Rewala został zawieszony w czynnościach służbowych.

Grozi mu kara pozbawienia wolności od jednego roku do dziesięciu lat, z kolei byłemu skarbnikowi - kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Zadłużenie Rewala na koniec września ub.r. wynosiło - według izby obrachunkowej - blisko 134 mln zł. Na przełomie 2016 i 2017 r. ministerstwo rozwoju i finansów udzieliło około 100 mln zł pożyczki zadłużonej gminie.

Sam Skraburski tłumaczył wcześniej, że sytuacja finansów gminy i uwikłanie w kredyty w parabankach to efekt kilkuletnich inwestycji i spadku sprzedaży mienia komunalnego. Rewal to jedna z siedmiu zadłużonych gmin w województwie zachodniopomorskim. W styczniu 2015 r. poprzedni wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez ich władze, które zaciągały kredyty w parabankach. Obok Rewala chodzi o gminy: Białogard, Manowo, Ostrowice, Bielice, Przybiernów i Brojce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.