PARTNER PORTALU
 • BGK

CEPiK. Problemy z rejestracją pojazdów i wydawaniem dowodów rejestracyjnych

 • pt    13 listopada 2017 - 14:46
CEPiK. Problemy z rejestracją pojazdów i wydawaniem dowodów rejestracyjnych
Z wielu miejskich i powiatowych wydziałów komunikacji napływają informacje o tym, że rejestrowania pojazdów trwa znacznie dłużej niż zwykle, albo jest wręcz niewykonalne (fot.gdansk.pl)

W poniedziałek, 13 listopada Ministerstwo Cyfryzacji wdrożyło nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Niestety w wielu miejscach w kraju wystąpiły problemy związane z uruchomieniem systemu.
• W niektórych urzędach nie można dzisiaj zarejestrować pojazdów.

• Nie wszędzie na stacjach kontroli można zrobić także badania techniczne auta.

• Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji to przejściowe problemy wynikające z ogromu przedsięwzięcia.

 

Z wielu miejskich i powiatowych wydziałów komunikacji napływają informacje o tym, że rejestrowania pojazdów trwa znacznie dłużej niż zwykle, albo jest wręcz niewykonalne.

- Problemy z rejestracją samochodów będą występować w dniach 13-14 listopada (poniedziałek-wtorek). Referat Rejestracji Pojazdów Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przeprasza za utrudniania – czytamy m.in. na stronach miasta Gdańska.

 Powodem są problemy z systemem CEPiK 2.0, który oficjalnie miał zacząć działać od dziś. Niestety, niektóre stacje diagnostyczne i urzędy mają problemy z połączeniem z systemem.

- Dzisiaj będą pewne zgrzyty, bo mam meldunki różnych stacji, które pracują na różnych oprogramowaniach, że to im nie odpaliło i jest w trakcie prostowania - przyznał w rozmowie z RMF FM Leszek Turek ze Związku Stacji Kontroli Pojazdów.

Część stacji działa na starym oprogramowaniu.

Jeszcze większe kłopoty występują w wydziałach komunikacji. System nie działa np. w Lesznie, Koszalinie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi. Nie można zarejestrować samochodu, odebrać prawa jazdy, ani uzyskać zmiany wpisu w dowodzie rejestracyjnym.

W Szczecinie urząd odsyła na inny termin kierowców, którzy chcą zarejestrować auto.

Dariusz Sadowski ze szczecińskiego urzędu miasta przyznał w RM M, że pracownicy obsługujący system mogą do niego wejść, ale nie są w stanie prowadzić żadnych danych.

Kłopoty są także np. w Wągrowców.

- Istnieje ryzyko wystąpienia problemów w sprawnym funkcjonowaniu systemu rejestracji pojazdów. Jednocześnie informujemy, że tutejszy organ rejestrujący nie ma żadnego wpływu na sprawność funkcjonowania systemu CEPiK 2.0, ponieważ system jest wprowadzany i nadzorowany centralnie. Mając na uwadze powyższe, prosimy o wyrozumiałość - apelują urzędnicy starostwa.

 

Resort uspokaja

- Informujemy, że od 13 listopada br. działa nowa Centralna Ewidencja Pojazdów. Aktualnie system jest w fazie stabilizacji. W trybie całodobowym działa Zespół Wdrożeniowy, który natychmiast reaguje na sygnały o problemach z działaniem funkcji systemu czy realizacją procesów – pisze na swojej stronie Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak się dowiadujemy, specjaliści Centralnego Ośrodka Informatyki, Ministerstwa Cyfryzacji, starostw oraz innych partnerów na bieżąco monitorują sytuację i analizują każde zgłoszenie.

Resort tłumaczy, że system jest tak zaprojektowany, iż nawet w przypadku problemów z pracą on-line możliwa jest praca w trybie awaryjnym, który umożliwia obsługę interesantów.

- Jest to chyba największy projekt administracji w Polsce, a być może w całej Europie – mówiła o nowym CEPiK Anna Streżyńska trzy dni temu.

Nowe przepisy są efektem działań naprawczych podjętych wobec systemu CEPiK, których jednym z elementów jest etapowe uruchomienie jego zmodernizowanej wersji.

W nowych regulacjach założono między innymi, że za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem.×
KOMENTARZE (12)

 • Sasio, 2017-12-04 10:36:13

  Do Piaseczno : Hej napisz do mnie mateuszsas@op.pl Powiem.Ci coś odnośnie tej reejstracji i w czym jest problem
 • Kurczak, 2017-11-29 15:46:57

  W czasach, kiedy samochód jest dobrem podstawowym narzędziem pracy, trudno zrozumieć ze na jego rejestracje trzeba czekać 7 dni. To skandal,?sprzedajacy już obraca naszymi pieniędzmi, a my samochodu nie może zarejestrować. Czy obywatel zawsze musi dostawać po garbie.
 • WA, 2017-11-24 11:25:43

  Od dnia wdrożenia systemu czekam na wpis do dowodu TAXI, bez tego wpisu nie mogę legalnie wozić klientów. Kogo mogę pociągnąć do odpowiedzialności za stratę którą ponoszę, dodam iż opłaty związane z leazingiem itd. płacić trzeba. K...a jak można wdrażać system który nie jest przygotowany? Jak można... mieć tak głęboko w d...e obywatela? DOBRA ZMIANO czas kończyć!!!!  rozwiń