PARTNER PORTALU
 • BGK

Szczecin. Powstaje koncepcja Morskiego Centrum Nauki

 • PAP/AK    2 lutego 2018 - 17:42
Szczecin. Powstaje koncepcja Morskiego Centrum Nauki
Centrum centrum ma się odwoływać m.in. do stoczniowej tradycji Szczecina. (fot. Kamila Koziol / Shutterstock.com)

Do 2021 roku na szczecińskiej wyspie Łasztownia ma powstać Morskie Centrum Nauki. Ma to być multimedialna placówka naukowo-edukacyjna, akcentująca tradycję morską Szczecina. Trwa opracowywanie koncepcji wystaw.
 • Ekspozycja Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie ma być skierowana do dzieci i młodzieży w wieku od trzech do siedemnastu lat.
 • Budynek ma stanąć nad Odrą w centrum miasta, na wyspie Łasztownia. Jego bryła będzie przypominać kadłub statku. 
 • Finalna koncepcja artystyczna wystaw ma powstać do 30 czerwca 2018 roku.

Za koncepcję artystyczną wystaw odpowiadają: Piotr Kossobudzki, współtwórca Centrum Nauki Kopernik i Karolina Perrin, projektantka wystaw interaktywnych w muzeach i centrach nauki.

"Nie chcemy robić centrum nauki metodą kopiuj-wklej, to znaczy stworzyć instytucji, która może funkcjonować gdziekolwiek. To będzie centrum nauki, które ma sens tutaj właśnie, w Szczecinie, w województwie zachodniopomorskim" - powiedział w piątek dziennikarzom Piotr Kossobudzki.

Wyjaśnił, że Morskie Centrum Nauki będzie odróżniało się od innych centrów nauki ciekawą kompozycją eksponatów. "Będą to oczywiście eksponaty interaktywne, czyli takie, gdzie samodzielnie robi się doświadczenia, ale będą one połączone z elementami autentycznymi - z zabytkami, z obiektami związanymi z morzem" - opisał. Dodał, że w ten sposób będzie można wyjaśnić zjawisko naukowe, pokazując jednocześnie, jakie jest jego praktyczne zastosowanie.

We wstępnych propozycjach koncepcji wystaw pojawiły się m.in. ekspozycje związane ze stocznią, np. eksponat pozwalający najmłodszym zaprojektować statek, a także instalacje wyjaśniające zjawiska występujące w naturze i wykorzystywane w technologii, takie jak echolokacja.

Ekspozycja Morskiego Centrum Nauki ma być skierowana do dzieci i młodzieży w wieku od trzech do siedemnastu lat. "Oczywiście są to osoby o bardzo różnych potrzebach, więc będziemy dla nich robili dedykowane zajęcia i elementy wystawy" - zapewnił Kossobudzki. Zaznaczył, że bardzo ważną grupą są też nauczyciele, rodzice i opiekunowie, ponieważ to dzięki nim można zachęcić dzieci do poznawania świata.

Obecnie trwają konsultacje, które mają pomóc stworzyć koncepcję wystaw centrum. Biorą w nich udział przedstawiciele instytucji kultury, naukowcy z regionu, nauczyciele, a także osoby związane ze środowiskiem morskim.

Finalna koncepcja artystyczna wystaw Morskiego Centrum Nauki ma powstać do 30 czerwca 2018 roku. W jej ramach opracowany zostanie plan układu wystawy stałej i szczegółowe opisy wszystkich eksponatów. Później będzie można ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie ekspozycji.

Bryła ma przypominać kadłub statku. Budynek ma stanąć nad Odrą w centrum miasta, na wyspie Łasztownia. Jego projekt został opracowany w 2011 r. przez Piotra Płaskowickiego, jeszcze dla muzeum morskiego.

Centrum ma się składać z trzech kondygnacji. Na przestrzenie ekspozycyjne będą przeznaczone ok. 3 tys. m kw. Ma się tam znaleźć wystawa stała oraz wystawy czasowe. Według szacunków będzie mogło się tam zmieścić ok. 250 eksponatów, podzielonych na grupy tematyczne. Mają też powstać laboratoria, pracownia warsztatowa i planetarium.

Multimedialne centrum miało powstać pierwotnie jako Muzeum Morskie - oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2017 roku radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha ma powstać do 2021 r. i kosztować ponad 80 mln zł. Środki będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i z budżetu województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.