PARTNER PORTALU
 • BGK

W województwie zachodniopomorskim powstają wioski tematyczne. Pierwszą jest Żelichów

 • PAP/MIW    10 lutego 2018 - 13:22
W województwie zachodniopomorskim powstają wioski tematyczne. Pierwszą jest Żelichów
Jedną z pierwszych wiosek tematycznych jest Żelichów. (fot. wzp.pl)

W okolicach Cedyni (Zachodniopomorskie) powstają wioski tematyczne. To pomysł na zainteresowanie turystów południem województwa. Jedną z pierwszych tego typu wiosek jest Żelichów, "wioska dźwięków".
• W Żelichowie miałyby się odbywać m.in. warsztaty czy koncerty.

• Wioskami tematycznymi w okolicach Cedyni miałyby się też stać m.in. Lubiechów Dolny, Czachów, czy Orzechów.

• Projekt wiosek tematycznych zakłada współpracę z Niemcami. Finansowany jest ze środków Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, przy dalszym rozwoju planowane są starania o dotacje unijne.

 

- Dla ludzi, którzy w większych miastach, na przykład w Szczecinie, słuchają przede wszystkim hałasu, to sposób na to, by mogli czasami "usłyszeć ciszę". Pomyśleliśmy, że taką charakterystyczną wioską w gminie Cedynia, która jest "na końcu świata", a więc nie ma tam zbyt wielkiego natężenia dźwięków, jest właśnie Żelichów - powiedział dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, pomysłodawca idei wiosek tematycznych Andrzej Łazowski.

Żelichów położony jest na południowym zachodzie województwa zachodniopomorskiego, niecałe 10 km od Cedyni. Jest ostatnią wioską na szlaku komunikacyjnym. Pomysłów na "wioskę dźwięków" jest kilka.

- Inspiracją były dla mnie m.in. dźwięki przeszłości. Niegdyś biegła tamtędy linia kolejowa, teraz ma powstać ścieżka rowerowa. Turkot pociągów zostałby zastąpiony dźwiękiem dzwonków rowerowych, dlatego chcielibyśmy stworzyć w Żelichowie także kolekcję dzwonków. Turyści ze ścieżki rowerowej mogliby skręcić do wioski dźwięków - powiedział Łazowski.

W Żelichowie miałyby się odbywać także m.in. warsztaty czy koncerty. Jak zapewnia Andrzej Łazowski, mają to być wydarzenia niebanalne. Pierwsze warsztaty odbyły się w styczniu br. Paralotniarz Norbert Pająk opowiadał o dźwiękach, które "usiłuje przechwycić w niebie".

- W marcu będą kolejne tego typu warsztaty, poza tym planujemy warsztaty bębniarskie. Muzyka ma być ważnym elementem wioski dźwięków - powiedział Łazowski. Dodał, że wioska ma się stać także swoistym "instytutem dźwięków" między innymi dla dziennikarzy radiowych, którzy mogliby tam nagrywać "studium dźwięku".

Wioskami tematycznymi w okolicach Cedyni miałyby się też stać m.in. Lubiechów Dolny, Czachów, czy Orzechów.

- Naturalne wydaje się, że z racji nazwy Orzechów stałby się "wioską orzechową", a w szerszym znaczeniu - wioską kulinarną. Mieszkańcy już teraz pieką charakterystyczne ciastka przypominające orzechy czy ciasta orzechowe. Mamy nadzieję, że w przyszłości powstanie tam swego rodzaju inkubator kulinarny, gdzie społeczność mogłaby wytwarzać i sprzedawać swoje produkty - powiedział Łazowski. Wyjaśnił, że rozwojowi lokalnej gastronomii sprzyjałoby położenie wioski, która znajduje się między przejściem granicznym w Osinowie Dolnym a Chojną.

Wioska Czachów, która jest w regionie rozpoznawalna ze względu na charakterystyczne gotyckie malowidła odkryte w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, staje się natomiast "wioską historią malowaną".

- Zapraszamy pasjonatów historii, historyków-amatorów, ponieważ to oni właśnie mają tę wielką pasję i mogliby się nią dzielić - powiedział Łazowski.

W Lubiechowie Dolnym natomiast rozwija się pracownia ceramiczna prowadzona przez Małgorzatę Małecką, stąd pomysł, by stworzyć "wioskę ceramiczną". Także tutaj w ramach projektu odbyły się już warsztaty, m.in. pod nazwą "Ale numer". Podczas zajęć okoliczni mieszkańcy tworzyli gliniane tabliczki z numerami domów.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.