PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie. Blisko 1,5 mln zł na renowację zabytków

  • KDS    5 lutego 2018 - 11:59
Zachodniopomorskie. Blisko 1,5 mln zł na renowację zabytków
Dofinansowanie z RPO WZ 2014-2020 pomoże m.in. w renowacji kościoła w Jamnie (fot. wzp.pl)

Blisko 1,5 mln zł z budżetu województwa zachodniopomorskiego trafi na ratowanie lokalnych zabytków. Nabór wniosków trwa do 28 lutego.
W konkursie może wziąć udział każda instytucja posiadająca tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. Maksymalna wnioskowana kwota dotacji na jedno zadanie nie może przekroczyć 40 tys.

W tym roku zarząd województwa na renowację zabytków przeznaczył więcej pieniędzy, niż rok temu. W 2018 roku do rozdysponowania jest dokładnie 1,4 mln zł, w zeszłym było to 1,15 mln.

- To ważne pieniądze dla osób i instytucji, które troszczą się o zabytki. Często pozwalają na sporządzenie dokumentacji bez której nie ruszą prace, ale służą też finansowaniu samych robót. W zeszłym roku udało się wesprzeć w ten sposób 60 zabytków w całym regionie. To wymierny efekt, który ciszy – zauważa marszałek Olgierd Geblewicz.

Czytaj więcej: Olgierd Geblewicz krytycznie o pracach nad Kodeksem wyborczym. "PiS partią bez honoru"

Dotychczas ze wsparcia korzystały gminy, parafie, muzea, ośrodki kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki oraz osoby prywatne. Decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego na wniosek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Warto przypomnieć, że po raz pierwszy w tej perspektywie Unia Europejska uruchomiła na ratowanie zabytków również pieniądze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wsparcie w wysokości ponad 40 mln zł pozwoli na renowację 22 zabytków na Pomorzu Zachodnim. Pomoc Urzędu Marszałkowskiego otrzymało w sumie 11 parafii, 8 gmin i 1 stowarzyszenie.

Prace przy obiektach zabytkowych mogą również zostać dofinansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tutaj środki przeznaczone na ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego to 7,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.