Partner portalu

Mysłowice: Powstaje miejski system inteligentnego monitoringu

40 kamer w ciągu pół roku zostanie zamontowanych w 28 miejscach Mysłowic (Śląskie) w ramach wdrażanego tam Inteligentnego Mysłowickiego Monitoringu Miejskiego, który sam wykryje groźne sytuacje np. kolizje drogowe czy zbiegowiska i zaalarmuje dyspozytorów.

• Miasto chce rozbudować system do ok. 100 kamer, umieszczonych w przyszłości także w mniej zaludnionych dzielnicach.

• Kamery skierowane będą m.in. na ulice, wiadukty, przystanki, place zabaw czy tereny przy szkołach. Powstaną też dwa mobilne punkty służące np. do obserwacji imprez masowych.

Wartość inwestycji pokrytej z budżetu miasta to ponad 4,7 mln zł.

Jak poinformowała rzeczniczka mysłowickiego magistratu Kamila Szal, podpisana przez władze miasta umowa w tej sprawie obejmuje zaprojektowanie, a następnie wykonanie w ciągu sześciu miesięcy pełnego systemu monitoringu miejskiego wraz z jego utrzymaniem i analizą zdarzeń. Zadanie zrealizuje firma Qumak z Warszawy.

Rzeczniczka dodała, że dotąd działający w mieście podstawowy miejski monitoring obejmował zaledwie cztery kamery. Teraz, w ciągu pół roku w Mysłowicach zamontowanych zostanie 40 kamer w 28 lokalizacjach - głównie w miejscach często uczęszczanych bądź gęsto zaludnionych. Docelowo miasto chce rozbudować system do ok. 100 kamer, umieszczonych w przyszłości także w mniej zaludnionych dzielnicach.

Jak podała Szal, kamery skierowane będą m.in. na ulice, wiadukty, przystanki, place zabaw czy tereny przy szkołach. Powstaną też dwa mobilne punkty służące np. do obserwacji imprez masowych.

"System jest bardzo zaawansowany i mamy wobec niego bardzo duże oczekiwania. Inteligentny system monitoringu sam wykryje i zaalarmuje dyspozytorów o groźnych sytuacjach - umożliwi analizę przypadków zdarzających się na drogach, jak np. kolizje, jazda pod prąd, złe parkowanie i zwierzęta na drodze. Monitorowane będą również inne nietypowe zdarzenia: zbiegowiska osób, leżący człowiek, pozostawiony przedmiot oraz dewastacje. Monitoring uwzględni również elementy tzw. monitoringu wjazdowo-wyjazdowego, umożliwiającego identyfikację tablic rejestracyjnych" - wyjaśniła rzeczniczka.

Zarządzające tym systemem nowoczesne centrum monitoringu, które ma powstać za około dwa miesiące, zostanie zlokalizowane w nowo wybudowanej siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Mikołowskiej. Tam też zostanie wykonana tzw. ściana wizyjna, czyli miejsce obsługi czterech monitorów wraz z komputerem i stanowiskami. Będzie tam również możliwość dostępu do monitoringu z mysłowickiej Komendy Miejskiej Policji oraz Straży Miejskiej.

Przygotowaniem do wdrożenia nowoczesnego monitoringu miejskiego w Mysłowicach zajmował się zespół powołany przez prezydenta miasta w lutym 2016 r. W jego skład weszli przedstawiciele Urzędu Miasta oraz służb miejskich.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!