Partner portalu

Policja i kuratorium oświaty połączą siły, by pomóc seniorom

Do końca roku opolska policja wspólnie z kuratorium oświaty będzie prowadziła specjalną akcję "Bezpieczny i świadomy senior". Jej celem jest ochrona najstarszych mieszkańców przed oszustami – poinformowała wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Podczas konferencji prasowej wicewojewoda Porowska podkreśliła, że wspólna akcja jest odpowiedzią instytucji rządowych z woj. opolskiego na rosnącą liczbę oszustw, których ofiarą padają seniorzy.

"Były oszustwa na wnuczka, teraz słyszymy o oszustwach na policjanta, czy na urzędnika skarbowego. Przestępcy bezwzględnie wykorzystują zaufanie najstarszych do instytucji państwowych. Chcemy im to maksymalnie utrudnić" - wyjaśnia wicewojewoda Porowska.

W ramach akcji policja zamierza uczulić pracowników banku na sytuacje, w których może dojść do próby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych przez oszustów. Do akcji włączone zostaną także szkoły, aby za pośrednictwem najmłodszych dotrzeć do seniorów z wiedzą na temat technik działania współczesnych przestępców oraz zasad właściwego zachowania podczas sytuacji, które mogą być działaniami przestępczymi. Uczestnicy akcji zamierzają także dotrzeć do instytucji i osób mających kontakt z seniorami - do pracowników poczty, ZUS-u, KRUS-u czy służby zdrowia.

Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wynika, że w latach 2016-2018 (do III kwartału), dokonano 69 oszustw na tzw. wnuczka lub policjanta, w których pokrzywdzeni stracili łącznie ponad 2 mln złotych.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!