Partnerzy portalu

W Świecku odbyły się polsko-niemieckie ćwiczenia służb granicznych

W Świecku odbyły się pierwsze ćwiczenia funkcjonariuszy Straży Granicznej i niemieckiej policji federalnej w ramach projektu wsparcia polsko–niemieckich placówek z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego UE – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Ćwiczenia realizowane były w czwartek przez funkcjonariuszy ze wspólnej placówki w Świecku. Mieli oni za zadanie współpracować podczas legitymowania podróżnych w czasie kontroli na autostradzie i ich zatrzymania pod zarzutem posiadania fałszywych dokumentów.

- Założenia scenariusza ćwiczenia opierały się w głównej mierze na sytuacjach, z którymi na co dzień spotykają się funkcjonariusze realizując zadania w zapobieganiu i ujawnianiu przestępczości transgranicznej. Ważnym celem szkolenia jest doskonalenie umiejętności współpracy, komunikowania się oraz podnoszenie kompetencji językowych funkcjonariuszy - zaznaczyła rzeczniczka.

Realizacja współfinansowanego przez UE projektu mającego na celu wsparcie działających na polsko-niemieckim pograniczu wspólnych placówek służb granicznych obu krajów rozpoczęła się w listopadzie 2018 r. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 679 tys. euro, przy dofinansowaniu unijnym na poziomie ponad 600 tys. euro.

Projekt zakłada zwiększenie liczby patroli i ich aktywności w strefie granicznej, wzmocnienie zdolności operacyjnych patroli mieszanych, a także wymianę wiedzy i pogłębianie integracji między funkcjonariuszami z obu krajów. Objął również zakup sześciu samochodów patrolowych i sprzętu radiowego.

Na polsko-niemieckim pograniczu funkcjonują obecnie trzy wspólne polsko-niemieckie placówki służb granicznych - w Świecku, po niemieckiej stronie w Ludwigsdorfie niedaleko Zgorzelca i w niemieckim Pomellen w rejonie Szczecina.

Ponadto w Świecku od 2007 r. działa Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych. Jego zdaniem jest koordynacja wspólnych działań służb obu krajów oraz szybka wymiana informacji niezbędnych do zwalczania przestępczości transgranicznej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!