Wybory samorządowe 2014: oświadczenie firmy Nabino

2014-11-15 22:58:00

Sprawne liczenie głosów? Publikujemy oświadczenie przedstawiciela firmy Nabino


W nawiązaniu do krytycznych publikacji dotyczących nieprawidłowości działania systemu informatycznego Państwowej Komisji Wyborczej, przygotowanego do obsługi wszystkich komisji wyborczych w czasie wyborów samorządowych, uprzejmie informujemy, że:

- system informatyczny został stworzony we współpracy firmy Nabino Sp. z o.o. oraz administratorów i informatyków Krajowego Biura Wyborczego. Zadania zlecone firmie Nabino Sp. z o.o. to: wykonanie systemu ,stworzenie modułu zbierania informacji o frekwencji w dniu wyborów, modułu informatycznego pozwalającego na ustalenie wyników głosowania i wyników wyborów oraz administrowanie infrastrukturą informatyczną w siedzibie KBW i w zewnętrznym centrum przetwarzania danych. Krajowe Biuro Wyborcze opracowało moduł rejestracji kandydatów, obsługi danych o obwodach głosowania oraz dostarczyło przede wszystkim infrastrukturę teleinformatyczną,

- do tej pory przeprowadzono dwa testy obciążeniowe systemu - 30 października i 7 listopada. Ich celem było sprawdzenie przepustowości systemu informatycznego. Twórcy systemu chcą podkreślić, że w czasie tych testów sprawdzano obciążenie znacznie większe, niż będzie to miało miejsce w czasie nocy wyborczej. W czasie testów system miał za zadanie przyjęcie 120 tysięcy protokołów głosowania i informacji o frekwencji w czasie 2 godzin. W czasie realnego liczenia głosów, czyli po zamknięciu lokali wyborczych 16 listopada, system będzie musiał przyjąć taką liczbę protokołów i informacji o frekwencji, ale w znacznie dłuższym czasie, szacowanym, na podstawie poprzednich wyborów samorządowych, na ok. 10-12 godzin, czyli o osiem godzin więcej niż miało to miejsce podczas testów. To oznacza mniejsze obciążenie serwerów i większą ich przepustowość, a co za tym idzie - większą sprawność w spływaniu danych i ustalaniu wyników głosowania i wyników wyborów,

- testy obciążeniowe umożliwiły poprawienie konfiguracji w infrastrukturze teleinformatycznej. Dotyczyło to przede wszystkim komunikacji między serwerami a macierzą dyskową oraz działania serwera bazy danych. Rozumiejąc niezadowolenie niektórych uczestników tych testów - chcielibyśmy podkreślić, że testy służą właśnie temu, aby wychwycić błędy i zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby uniknąć ich w kluczowym momencie jakim jest dzień głosowania i liczenia głosów. Po przeprowadzeniu testów:

a) zwiększono infrastrukturę teleinformatyczną (co zwiększa jego przepustowość); b) poprawiono połączenia pomiędzy macierzami i serwerami; c) zgłoszono do serwisu i poprawiono działanie przełącznika światłowodowego; d) zrezygnowano z wirtualnego środowiska serwerów na rzecz środowiska fizycznego. Innymi słowy - jeden serwer obsługuje jeden system operacyjny;

Chcielibyśmy odnieść się też do informacji opublikowanych w "Rzeczpospolitej" na temat rzekomej kontroli systemu informatycznego PKW dokonanej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W rzeczywistości zespół reagowania na incydenty sieciowe CERT.GOV.PL w ABW wysłał prośbę o komentarz do zgłoszenia internauty, który wszedł na stronę lokalnych serwerów firmy Nabino Sp. z o.o., gdzie wykonawca systemu prowadził jego próby techniczne, bez użycia jakichkolwiek danych autoryzacyjnych, czyli takich, które byłyby w jakikolwiek sposób zbieżne z rzeczywistością. Chociaż, zdaniem wykonawcy systemu, nie było takiej potrzeby - lokalne testy to standard przy opracowywaniu systemu - dostęp do strony został bezzwłocznie ograniczony dla wybranych testerów. I taką właśnie informację otrzymała od KBW Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, co zakończyło procedurę wyjaśniania zgłoszenia od zaniepokojonego internauty.

Uwzględniając liczne pytania dotyczące czasu liczenia głosów i związanego z tym procesu ich zliczania w systemie informatycznym PKW, chcielibyśmy przypomnieć, że system informatyczny musi w czasie rzeczywistym przetwarzać dane niemalże 250 tysięcy kandydatów na radnych i wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zgłoszonych przez 12 tysięcy komitetów wyborczych na 114 tysiącach list kandydatów i niemożliwej dziś do precyzyjnego określenia, a idącej w miliony, liczby operacji wykonywanych na tych danych. Wybory samorządowe są, bez wątpienia, najtrudniejszym i najambitniejszym z punktu widzenia obsługi informatycznej zadaniem, spośród wszystkich akcji wyborczych.

Zarówno firma Nabino Sp. z o.o. jak i KBW mają wspólny cel: sprawne przeprowadzenie liczenia głosów. W imieniu f-my Nabino Sp z.o.o. dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie i trud tysięcy osób zaangażowanych w proces przygotowań do przeprowadzenia największego głosowania w skali kraju.

Maciej Cetler, Wiceprezes Zarządu Nabino Sp. z o.o. 
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

×