Zbadają gminy w ramach Programu Promocji Polskich Samorządów „Przyjazna Polska”
W ubiegłorocznej, I edycji Programu nagrody osobiście wręczył Laureatom Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki (fot. mat. prasowe)

Zbadają gminy w ramach Programu Promocji Polskich Samorządów „Przyjazna Polska”

2015-07-21 14:28:03

Trwa II etap Programu Promocji Polskich Samorządów „Przyjazna Polska” afiliowanego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Audytorzy zapytają o opinię na temat spełniania przez gminę standardów Programu oraz wymogów certyfikacji nie tylko urzędników, lecz także mieszkańców, przedsiębiorców i reprezentantów różnych grup interesariuszy.


Ruszył drugi etap programu dla gmin „Przyjazna Polska”, podczas którego kandydatów osobiście sprawdzą niezależni audytorzy. W tym roku sprawdzą 11 gmin z 4 województw.

Sprawdzą urząd i zapytają o opinię

Gminy ubiegające się o certyfikat „Przyjazna Polska” mogą wybrać jedną z dziewięciu kategorii tematycznych lub wziąć udział tylko w certyfikacji podstawowej.

W pierwszym etapie wszyscy uczestnicy musieli wypełnić szczegółową ankietę dotycząca działalności gminy oraz ankietę właściwą dla danej kategorii tematycznej, jeśli ubiegają się o certyfikat tematyczny. Wszystkie ankiety zostały następnie sprawdzone i ocenione przez audytorów oraz Komisję Programu.

Teraz w gminach, które zakwalifikowały się do II etapu, odbędą się audyty. Niezależni audytorzy osobiście sprawdzą, czy deklaracje gmin i informacje zawarte w ankietach są zgodne ze stanem rzeczywistym. Podczas wizyty w gminie audytor odbędzie również spotkanie z osobami spoza urzędu. Mogą wziąć w nim udział m.in. przedstawiciele lokalnego biznesu, dostawcy mediów technicznych, reprezentanci mieszkańców i organizacji pozarządowych, urzędu pracy czy instytucji edukacyjnych
i in. Celem takiego spotkania jest poznanie opinii poszczególnych grup interesariuszy na temat współpracy gminy ze społecznością i biznesem oraz spełniania przez nią standardów programu
i wymogów certyfikacji tematycznej.

Laureatów poznamy jesienią

Decyzję o przyznaniu godła „Przyjazna Polska” poszczególnym gminom podejmie na podstawie oceny ankiet i wyników audytu Kapituła Programu. Laureaci zostaną ogłoszeni jesienią podczas uroczystej gali w Warszawie z udziałem przedstawicieli władz centralnych, instytucji otoczenia biznesu oraz mediów.

Gminy, które biorą udział w programie to: Gać, Jarosław, Tryńcza, Sędziszów Małopolski, Zarszyn, Grębocice, Tarczyn, Lesznowola, Bełchatów, Haczów oraz Góra Kalwaria.

Organizatorem Programu jest Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×