Partnerzy portalu

120 nowych Branżowych Centrów Umiejętności: to plan na 3 lata

  • PAP/TK
  • 12 października 2022 - 16:38 | Aktualizacja: 12 października 2022 - 16:55
120 nowych Branżowych Centrów Umiejętności: to plan na 3 lata
BCU będą specjalizowały się w określonej dziedzinie gospodarki, m.in. w automatyce, robotyce, mechatronice, przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle lotniczym, energetyce odnawialnej - wymieniała minister Marzena Machałek (fot. twitter.com/FRSE)
W Polsce w ciągu 3 lat ma powstać 120 Branżowych Centrów Umiejętności (BCU), gdzie będą mogli dokształcać się uczniowie, nauczyciele i osoby dorosłe - poinformowała wiceszefowa MEiN Marzena Machałek. Powiedziała, że projekt będzie realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy a jego koszt wyniesie 1 mld 400 mln zł.
  • Zgodnie z projektem Ministerstwa Edukacji i Nauki, w Polsce ma powstać 120 nowoczesnych Branżowych Centrów Umiejętności (BCU).
  • Środki na ten cel, w wysokości 1,4 mld zł, mają pochodzić z Krajowego Programu Odbudowy.
  • Konkurs na dotacje skierowany jest do pracodawców. W staraniu się o te wnioski mogą ich reprezentować organizacje pracodawców, a wiec izby gospodarcze, stowarzyszenia zawodowe.

W czasie środowej konferencji prasowej w siedzibie MEiN wiceminister Machałek poinformowała, że rusza projekt dot. powstania w kraju Branżowych Centrów Umiejętności (BCU) realizowany z funduszy krajowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

"Od 15 października 2022 r. rusza nabór wniosków na środki z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z naszym projektem, w Polsce w ciągu 3 lat ma powstać 120 nowoczesnych Branżowych Centrów Umiejętności, gdzie będą mogli doskonalić swoje kwalifikacje zawodowe uczniowie, nauczyciele zawodu, osoby chcące zdobyć kompetencje nauczyciela zawodu i ludzie dorośli chcący się przekwalifikować lub doszkolić" - powiedziała wiceminister Machałek.

BCU będą specjalizowały się w określonej dziedzinie gospodarki, m.in. w automatyce, robotyce, mechatronice, przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle lotniczym, energetyce odnawialnej, transporcie, spedycji i logistyce, czy w przetwórstwie spożywczym. Każdej dziedzinie gospodarki zostanie przypisane 1 centrum w kraju, a o jego lokalizacji zadecyduje dana branża.

"Na ten projekt mamy przygotowanych 1 miliard 400 milionów zł." - poinformowała wiceminister Machałek.

Wyjaśniła, że "środki będą pochodziły z Polskiego Funduszu Rozwoju". "Umowę podpisaliśmy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej" - powiedziała.

Z pieniędzy będą mogli skorzystać pracodawcy

Zaznaczyła, że "konkurs skierowany jest do pracodawców". "W staraniu się o te wnioski mogą ich reprezentować organizacje pracodawców, a wiec izby gospodarcze, stowarzyszenia zawodowe i inne tego typu podmioty, ale oczywiście nie są wykluczone jednostki samorządu terytorialnego" - zapewniła Machałek.

Podkreśliła, że "najważniejsze, żeby powstawało to w partnerstwie". "Chodzi o to, żeby dana organizacja starała się o środki mając do tego wybraną szkołę, współpracując z samorządem i robiąc to w partnerstwie z uczelnią wyższą bądź instytutem badawczym czy naukowym" - tłumaczyła wiceminister Machałek.

Zaznaczyła, że Branżowe Centra Umiejętności mają cztery podstawowe zadania.

"Będzie można w nich zdobywać wiedzę i umiejętności zawodowe na bardzo wysokim poziomie zaawansowania technologicznego, w związku z tym, będą mogli tam kształcić się zarówno uczniowie, jak i będą mogli zdobywać dodatkowe umiejętności nauczyciele zawodu, uzupełniać swoje umiejętności osoby dorosłe bądź przygotowywać i zdobywać nowe kwalifikacje" - wskazała Machałek.

Jak zaznaczyła, Branżowe Centra Umiejętności będą miejscami, gdzie spotyka się szkoła, branża i uczelnia. "Zależy nam, żeby łączyć pracodawców z uczelniami i szkołami. (...) Chodzi o to, aby przewidywać technologie w konkretnej branży i zawodzie oraz przygotowywać do realizacji zadań nowoczesne kadry" - powiedziała wiceminister. Zaznaczyła, że bardzo ważne jest na tej płaszczyźnie doradztwo zawodowe.

"Projekt powstała po wielu konsultacjach z pracodawcami, obserwacji potrzeb polskiego rynku pracy w celu przygotowanie kadr dla nowoczesnej gospodarki" - wskazała.

Minimum, to 200 osób w każdym centrum

Dyrektor Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego Ministerstwa Edukacji i Nauki Piotr Bartosiak powiedział, że "absolutnym minimum w każdym z centrów to 200 osób, ale liczymy, że będzie po kilka tysięcy". "Im więcej osób zostanie zgłoszonych do przeszkolenia, tym więcej punktów projekt otrzyma" - zastrzegł dyr. Bartosik.

Wiceminister Machałek poinformowała, że zgodnie z danymi za rok 2019/2020 - w Polsce 57,7 proc. uczniów wybrało kształcenie branżowe, w tym 39 proc. - technika, a 17 proc. - szkoły branżowe. Średnia Unii Europejskiej wyniosła w tym czasie - 48,4 proc., zaś dane z Niemiec pokazują, że szkoły branżowe wybrało 48,1 proc. uczniów, we Francji 39,3 proc., a w Hiszpanii 36,4 proc. "To pokazuje, że w naszym kraju zmienia się obraz kształcenia branżowego i technicznego i bycie fachowcem jest pożądane" - oceniła wiceminister.

Zwróciła uwagę, że "w roku szkolnym 2022/23 - 58,5 proc. uczniów wybrało kształcenie zawodowym (licząc łącznie ze szkołami policealnymi) zaś 41,5 proc. zdecydowało się na kształcenie ogólne".

Wiceszefowa MEiN przyznała, że problem braku nauczycieli zawodu jest nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy. "W kształceniu zawodowym mamy w Polsce blisko 44 tys. nauczycieli, w tym 36 tys. etatów, zaś ofert pracy dla nauczycieli zawodu jest obecnie 148. To pokazuje, że problem braku kadr nie jest jeszcze w Polsce dotkliwy" - oceniła Machałek. Wskazała, że wyjściem naprzeciw rzeczywistości są zaproponowane przez MEiN Branżowe Centra Umiejętności.

Wiceminister Machałek powiedziała, że nie można porównywać systemów edukacji w poszczególnych krajach UE jeden do jednego. "Polski system edukacji np. nie zamyka drogi uczniom na żadnym etapie". U nas szkoła branżowa czy techników ma w programie kształcenie ogólne i uczeń może, przy odpowiednim nakładzie pracy, kontynuować edukację na kolejnych poziomach - zwróciła uwagę wiceszefowa MEiN.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!