Partnerzy portalu

15 tys. uczniów rozpoczęło naukę w szkołach mundurowych

15 tys. uczniów rozpoczęło naukę w szkołach mundurowych
Na uroczystym apelu z okazji inauguracji roku szkolnego klas mundurowych stawiło się około 200 uczniów szkół ponadpodstawowych. (fot.twitter.com/MON_GOV_PL)
15 tys. uczniów rozpoczęło naukę w szkołach mundurowych, to duże osiągnięcie – powiedział we wtorek (7 września) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W dniu otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach szef MON zainaugurował rok szkolny klas mundurowych.

Minister wskazał, że we wrześniu w nowym roku szkolnym naukę klasach wojskowych pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej rozpoczęło 15 tys. kadetów. To o cztery tys. więcej w porównaniu do ubiegłego roku i osiem tys. więcej niż w 2019.

"To rzeczywiście ważna chwila. To, że 15 tys. uczniów uczy się w szkołach mundurowych, to duże osiągnięcie" - mówił szef MON. "Dzięki waszej postawie Polska jest bezpieczniejsza. Doceniamy waszą postawę. Dziękuję i gratuluję" - zwrócił się do zgromadzonych uczniów.

Szef MON zaznaczył, że w odpowiedzi na zagrożenia związane z cyberprzestępczością w tym roku w 16 szkołach w kraju realizowany jest program "CYBER.MIL z klasą".

"To program skoncentrowany na kształceniu zdolności młodych ludzi związanych z cyberbezpieczeństwem, które jest wyzwanie XXI wieku. Ataki cybernetyczne, miały miejsce, mają miejsce i będą miały miejsce. Moim zadaniem jest stworzenie takich warunków, aby tym atakom przeciwdziałać" - zaznaczył Błaszczak.

Dodał, że w związku z tym na bazie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni formowane są wojska obrony cyberprzestrzeni. "Naszym celem jest stworzenie wojska, w którym służba żołnierzy będzie skoncentrowana na zapewnieniu cyberbezpieeczeństwa" - dodał minister obrony.

Specjalne klasy mundurowe skupione na kształceniu w zakresie cyberbezpieczeństwa powstały w 16 miastach w kraju. "Chcemy wyłapać talenty, dać szanse rozwoju młodym ludziom, dać szansę tego żeby ci młodzi ludzie trafili w szeregi Wojska Polskiego, aby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie - podkreślił Błaszczak.

Na uroczystym apelu z okazji inauguracji roku szkolnego klas mundurowych stawiło się około 200 uczniów szkół ponadpodstawowych.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!