Partnerzy portalu

20 proc. więcej dla nauczycieli? Tylko Sejm może urzeczywistnić to marzenie

20 proc. więcej dla nauczycieli? Tylko Sejm może urzeczywistnić to marzenie
Sejm zdecyduje dzisiaj, czy odrzucić poprawki Senatu. Dla wielu kwestia proponowanych w nich podwyżek dla nauczycieli warunkuje to, czy będzie miał kto uczyć dzieci (fot. shutterstock).
Już tylko Sejm w dzisiejszym głosowaniu może uratować pomysł 20-proc. podwyżki dla wszystkich nauczycieli oraz rezygnacji z wprowadzania na nowo kryteriów oceny ich pracy - sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży odrzuciła wczoraj najważniejsze poprawki wprowadzone przez Senat do ustawy zmieniającej Kartę nauczyciela.

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży odrzuciła wczoraj najważniejsze poprawki Senatu wprowadzone do ustawy o zmianie ustawy Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Spośród dziewięciu poprawek, komisja zarekomendowała Sejmowi przyjęcie 3., 5., 6. i 7. oraz odrzucenie poprawek 1., 2., 4., 8. i 9.

Przypomnijmy więc, że poprawki przyjęte dotyczą głównie zasad poprawnej legislacji, która dotyczy prawidłowego odesłania do postanowień aktu normatywnego Unii Europejskiej (poprawka nr 3) oraz określania wzajemnej relacji pomiędzy przepisami (poprawki 5., 6. i 7.).

Zobacz też: Ważą się losy podwyżek dla nauczycieli. "Przestrzegamy, w środowisku wrze"

Natomiast odrzucone poprawki dotyczą tego, co dla środowiska oświatowego najważniejsze, a więc usunięcia upoważnienia dla ministra (dotyczącego ustalania szczegółowych kryteriów oceny pracy nauczyciela, w tym nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze), ograniczając je wyłącznie do kwestii trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli oraz trybu postępowania odwoławczego (poprawka nr 1), a także znaczącej podwyżki średnich wynagrodzeń wszystkich nauczycieli, a nie tylko nauczycieli początkujących (poprawki 2. i 8.).

Czytaj też: Są zadania diagnostyczne dla nauczycieli. Problem w tym, że nie ma ich kim realizować

Poprawki nr 4 i 9 dotyczą z kolei skreślenia z ustawy przepisów rozszerzających dotychczasową grupę podmiotów, które wspierają system oświaty o instytuty badawcze, instytucje kultury oraz szeroko pojęte podmioty prowadzące statutową działalność w zakresie oświaty i wychowania.

Zatem losy koncepcji 20-proc. podwyżki dla wszystkich nauczycieli oraz rezygnacji z wprowadzania na nowo kryteriów oceny ich pracy, jako warunku bycia nauczycielem i awansu zawodowego, są już prawie przesądzone. O ostatecznym kształcie ustawy nowelizującej zadecyduje jednak Sejm, który zbierze się już za kilka godzin.

TAGI
KOMENTARZE10

  • Sławomir 2022-08-06 19:40:28
    Do n-l: cesiu a ty znów o swoim ulubionym miejscu, twoje hobby twoja sprawa he He
  • n-l 2022-08-06 17:09:37
    Do Sławomir: Sławuś ty znowu się tu kręcisz jak smród po gaciach?
  • Sławomir 2022-08-05 21:05:09
    Do Do @po problemie: a takie intelektualne tuzy dały się wciągnąć w strajk polityczny , nawet muuuuczenie i kwiczenie na egzaminach nie pomogło. Podniosą pensum o 4 godziny to znów będziecie płakać, że 50 tysięcy będzie bezrobotnych. Czesiu a ty nie posłuchałeś Marka Konrada? To przecież stary film... buhahach  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!