21 tys. miejsc w szkołach ponadpodstawowych w Warszawie nowym roku szkolnym

21 tys. miejsc w szkołach ponadpodstawowych w Warszawie nowym roku szkolnym
Nabór do stołecznych szkół ponadpodstawowym ruszy 17 maja (fot. shutterstock)
Warszawskie szkoły ponadpodstawowe w roku szkolnym 2021/2022 przygotowały ok. 21 tys. miejsc. Najwięcej, blisko14 tys. miejsc będzie w liceach ogólnokształcących, prawie 6 tysięcy w technikach i niemal 1,2 tys. w branżowych szkołach pierwszego stopnia - podał w poniedziałek stołeczny ratusz.
  • Nabór do stołecznych szkół ponadpodstawowym w nadchodzącym roku szkolnym, zgodnie z terminarzem przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, ruszy 17 maja.
  • Wnioski o przyjęcie do klas pierwszych szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja do 21 czerwca.
  • W przypadku oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania sportowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych - od 17 do 31 maja.

W warszawskich szkołach publicznych, jak przekazała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka, uczy się obecnie ok. 14,5 tys. ósmoklasistów. Wydział prasowy magistratu podał ważne dla nich informacje i terminy związane z rekrutacją do liceów, techników i szkół branżowych I stopnia.

Ratusz poinformował, że warszawskie szkoły ponadpodstawowe w roku szkolnym 2021/2022 przygotowały ok. 21 tys. miejsc. "Najwięcej, bo aż 13 803, przygotowały licea ogólnokształcące, technika - 5968, a branżowe szkoły I stopnia - 1198 miejsc" - podkreślił.

Ósmoklasiści i ich rodzice z ofertami poszczególnych szkół będą mogli zapoznać się 26 i 27 marca podczas prezentacji online "Wybierz szkołę dla siebie" przygotowanych przez stołeczne Biuro Edukacji we współpracy z Fundacją Perspektywy. Jak zapowiedział ratusz, w ramach tej inicjatywy będzie można poznać szkołę i porozmawiać na czacie z jej przedstawicielami.

"Młodzi ludzie poznają również zasady rekrutacji do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I st. na rok szkolny 2021/2022. Natomiast warszawscy doradcy zawodowi będą udzielać porad dotyczących wyboru ścieżki edukacyjnej. Dodatkowo, Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawi zasady egzaminu ósmoklasisty i przedmiotów egzaminacyjnych" - zapewniono.

Ratusz wyjaśnił ponadto, że kandydaci wnioski o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej będą mogli złożyć po zalogowaniu się na stronie: https://warszawa.edu.com.pl. "Ósmoklasiści ze szkół prowadzonych przez m.st. Warszawę zalogują się loginami i hasłami, które otrzymają w swojej szkole podstawowej. Uczniowie z innych szkół i miejscowości będą musieli samodzielnie założyć konto" - wskazał.

"Wydrukowany i podpisany wniosek kandydat będzie składał w szkole pierwszego wyboru wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów. Można będzie to zrobić osobiście, przesłać skany mailem na adres podany na stronie internetowej szkoły lub złożyć bezpośrednio w systemie elektronicznego naboru" - wyjaśniono w komunikacie.

Jak poinformowano, nabór do stołecznych szkół ponadpodstawowym w nadchodzącym roku szkolnym, zgodnie z terminarzem przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, ruszy 17 maja. "Wnioski o przyjęcie do klas pierwszych szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja do 21 czerwca, a w przypadku oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania sportowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych - od 17 do 31 maja" - wskazano.

Sprawdziany uzdolnień kierunkowych, kompetencji językowych, predyspozycji językowych i próby sprawności fizycznej w szkołach będą przeprowadzane od 1 do 14 czerwca, a ich terminy ustalać będą dyrektorzy. "Wyniki zostaną ogłoszone do 17 czerwca" - zaznaczono.

Świadectwo i zaświadczenie o wynikach egzaminu ośmioklasisty do złożonych wniosków będzie można dołączyć od 25 czerwca do 14 lipca. "Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 22 lipca, a listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych - 2 sierpnia" - poinformował warszawski ratusz. Postępowanie uzupełniające w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych będzie prowadzone od 3 sierpnia.

Jak zastrzeżono w komunikacie, wymienione terminy nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych. "Harmonogramy postępowania rekrutacyjnego do tych szkół ogłosi kurator oświaty" - wskazano.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!