Partner portalu

30 listopada w MEiN będzie rozmowa o wynagrodzeniach

30 listopada w MEiN będzie rozmowa o wynagrodzeniach
Solidarność chce rozmawiać o pieniądzach i emeryturach, a nie o biurokracji (fot. Shutterstock).
Priorytetowymi tematami, które należy poruszyć podczas spotkania związków zawodowych z ministrem edukacji i nauki 30 listopada są: zmiana systemu wynagradzania nauczycieli wraz ze zmianą finansowania oświaty, standaryzacja warunków pracy, a także przywrócenie art. 88 Karty nauczyciela – ustaliła obradująca w czwartek (24.11) Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ryszard Proksa poinformował o przebiegu spotkania przedstawicieli Komisji Krajowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak relacjonował, zwrócił w jego trakcie uwagę na problemy środowiska oświatowego, a głównie katastrofalną sytuację finansową nauczycieli w obliczu braku waloryzacji płac i galopującej inflacji. Premier Mateusz Morawiecki miał zobowiązać się, że w ramach zespołu negocjacyjnego Rząd – NSZZ „Solidarność”, jeden z podzespołów będzie poświęcony oświacie.

Przypomnijmy więc, że zgodnie z założeniami ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka zaplanowane na 30 listopada spotkanie nowo powołanej przez niego grupy roboczej tj. Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty ma się zająć kwestiami związane z nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi oraz odbiurokratyzowaniem pracy nauczycieli.

Posiedzenie Rady KSOiW NSZZ (fot. arch.)
Posiedzenie Rady KSOiW NSZZ (fot. arch.)

W zaproszeniu skierowanym do związkowców minister zwrócił się z prośbą o ewentualne zgłoszenie innych zagadnień, które w ich ocenie powinny być pilnie przedyskutowane w ramach tej grupy.

Czytaj też: Minister chce rozmawiać z nauczycielami o wszystkim, tylko nie o pieniądzach

Grup roboczych przybywa, problemy wciąż te same

"Państwa propozycje przekażemy pozostałym uczestnikom przed pierwszym posiedzeniem grupy roboczej" – napisał minister do w zaproszeniu do związkowców.

Trudno ocenić, jakie inne tematy miał na myśli minister Czarnek, ponieważ w ramach trójstronnego zespołu już funkcjonują trzy grupy robocze, które zostały powołane w maju 2021 r. Były nimi:

 • grupa ds. systemu awansu zasadowego nauczycieli,
 • grupa ds. systemu wynagradzania i czasu pracy nauczycieli,
 • grupa ds. oceny pracy nauczycieli i odbiurokratyzowania szkoły.

Można podejrzewać, że ze względu na wejście w życie nowego systemu awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli dotychczasowy podział stał się bezzasadny i stworzono nowy, którego jeszcze nie znamy. Wiadomo tylko, że minister powołał nową grupę, wyżej wspomniany Zespól ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Jak widać związkowcy się tym zbytnio nie przejęli i chcą rozmawiać o wynagrodzeniach.   

Należy też podkreślić, że ostatnie wspólne spotkanie ministra edukacji i nauki ze związkami nauczycielskimi odbyło się w sierpniu i było pierwszym od grudnia roku 2021. To na nim minister Czarnek zapowiedział podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli mianowanych i dyplomowanych o 9 proc., które zaledwie kilka dni później zostało obniżone do 7,8 proc. Wysokość zapowiadanej na rok 2023 podwyżki została przez wszystkie centrale związkowe oprotestowana. Tymczasem związki zawodowe domagają się podwyżki o 20 proc. W przypadku Solidarności oświatowej oczekiwania są wyższe - podwyżka miałaby wynieść 23,8 proc. - 5 proc. powyżej stopy inflacji.  

Trudno sobie wyobrazić, że minister Czarnek będzie chciał w ogóle rozmawiać o takim wariancie,  ale - jak mówią związkowcy - próbować trzeba.

TAGI
KOMENTARZE23

 • Edward 2022-11-30 09:16:40
  🤣🤣🤣.........
 • copypaste 2022-11-29 21:00:58
  kręcisz się znów sławuś jak smród po gaciach 🤣 : no i nikt tyle minusów nie wyłapał co znany trollu Sławomir 🤣 trollu - nikt kto śledzi to forum nie nabierze się na twoje wpisy jako rodzic, Edward, Jarosław itd ... jesteś już tutaj spalony na tym forum i cokolwiek byś nie napisał to śmierdzi tob...ą jak ruską padliną na froncie ... a fe... myślisz durnowaty głupcze, że swoją pisaniną kogoś tu nabierzesz i ukształtujesz opinię społeczną na temat nauczycieli, to plucie obróci się przeciwko tobie i tym którzy ci płacą, rozsądni ludzie przeglądają inne fora i wydźwięk z innych portali pokazuje poparcie dla nauczycieli i ich słusznych żądań płacowych i innych, jesteś niestety zbyt ubogi intelektem by to pojąć - SŁAWOMIR DOSTAŁ PO "twarzy" sześćdziesiąt sześc tysięcy minusów - Sławuś - jesteś rekordzistą !!! mordeczka obita więc czas na ciemne okulary 😎 😎 😎  rozwiń
 • Edward 2022-11-29 18:50:32
  🤣🤣🤣.....

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!