31 mln zł trafi do 13 gmin województwa śląskiego

31 mln zł trafi do 13 gmin województwa śląskiego
Adobe Stock
Umowy na dofinansowanie 31 mln zł projektów dotyczących edukacji i kształcenia wręczyli we wtorek (2 lipca) przedstawicielom 13 gmin woj. śląskiego członkowie zarządu tego regionu – podał urząd marszałkowski.
  • Największe wsparcie otrzyma samorząd Jaworzna - ok. 4 mln zł na rozwój Jaworznickiej Akademii Kreatywności.
  • W innych gminach, podobnie, dotacje zostaną przeznaczone m.in. na organizację dla uczniów zajęć dodatkowych, wyrównawczych i rozwijających języki obce, warsztaty, wycieczki edukacyjne.
  • We wtorek urząd marszałkowski woj. śląskiego poinformował też o podpisaniu umowy dotyczącej dofinansowania ze środków budżetu tego regionu utworzenia kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, opartego na zmodernizowanych oddziałach tej placówki.

- To projekty służące mieszkańcom, zajęcia podnoszące kwalifikacje uczniów, ale i nauczycieli. Gratuluję dobrze przygotowanych projektów i wierzę, że ich realizacja poprawi jakość kształcenia i zwiększy szanse edukacyjne uczniów z woj. śląskiego - powiedział cytowany przez biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, uczestniczący w uroczystości wicemarszałek Dariusz Starzycki.

- Te projekty są ciekawe i zróżnicowane, ale wszystkie łączy to, że rozwijają wiedzę, umiejętności i potencjał uczniów z woj. śląskiego. Cieszę się, że te środki wpłyną na poprawę jakości kształcenia w regionie i wzmocnienie potencjału edukacyjnego szkół. To inwestycja w przyszłość - dodała członek zarządu województwa Izabela Domogała.

Urząd marszałkowski przekazał, że w dwóch konkursach finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, tzw. poddziałania 11.1.4 ("Poprawa efektywności kształcenia ogólnego") Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-20 złożono łącznie 114 wniosków, a 68 z nich spełniło kryteria wyboru projektów i uzyskało wymaganą liczbę punktów.

Po zwiększeniu budżetu konkursów, decyzją zarządu woj. śląskiego, wszystkie projekty rekomendowane do dofinansowania otrzymały dotacje na łączną kwotę ponad 31 mln zł (do 90 proc. wartości projektów). Środki trafią m.in. do 13 gmin z regionu: Jaworzna, Pilchowic, Żor, Miedźnej, Tarnowskich Gór, Kalet, Chorzowa, Mikołowa, Jejkowic, Dębowca, Woźnik, Blachowni i Hażlacha.

Największe wsparcie otrzyma samorząd Jaworzna - ok. 4 mln zł na rozwój Jaworznickiej Akademii Kreatywności. Wśród założeń tego przedsięwzięcia znalazły się: rozwijanie u uczniów tamtejszych szkół podstawowych kompetencji potrzebnych na rynku pracy, tworzenie w szkołach warunków do nauczania opartego na metodzie eksperymentu, pomoc szkołom w indywidualizacji pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami i wsparcia ucznia młodszego oraz doskonalenie nauczycieli.

Podobnie w innych gminach dotacje zostaną przeznaczone m.in. na organizację dla uczniów zajęć dodatkowych, wyrównawczych i rozwijających języki obce, warsztaty, wycieczki edukacyjne. Doposażone zostaną pracownie matematyczno-przyrodnicze. Nauczyciele będą też mogli doskonalić umiejętności i kompetencje zawodowe.

We wtorek urząd marszałkowski woj. śląskiego poinformował też o podpisaniu umowy dotyczącej dofinansowania ze środków budżetu tego regionu utworzenia kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, opartego na zmodernizowanych oddziałach tej placówki. Wartość niezbędnych nakładów to 12 mln zł, województwo przekaże po 3 mln zł w tym i w przyszłym roku.

TAGI
KOMENTARZE1

  • Dobra pani abc 2019-07-03 10:33:28
    Chciałbym wśród beneficjentów zobaczyć Zawiercie miał być rezonans w szpitalu.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!