Partnerzy portalu

9 priorytetów polityki oświatowej na nowy rok szkolny. Wśród nich nauka łaciny

9 priorytetów polityki oświatowej na nowy rok szkolny. Wśród nich nauka łaciny
Dokument "Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej" stanowi podstawę do planowania przez organy nadzoru pedagogicznego (fot.shutterstock)
Wspomaganie roli wychowawczej rodziny, wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zwiększanie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy oraz nauka języka łacińskiego - takie m.in. będą priorytety polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023.
 • Wynika to z dokumentu "Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023".
 • Co roku - w czasie wakacji - szef resortu edukacji i nauki wydaje taki dokument, w którym przedstawia kierunki realizacji polityki oświatowej na nowy rok szkolny.
 • Do wydania go minister jest zobowiązany przepisami ustawy Prawo Oświatowe; wcześniej takie zobowiązanie wynikało z przepisów ustawy o systemie oświaty.

Dokument "Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej" stanowi podstawę do planowania przez organy nadzoru pedagogicznego, a także placówki doskonalenia nauczycieli działań w nadchodzącym roku szkolnym. Wyszczególniono w nim podstawowe kierunki realizacji przez kuratorów oświaty polityki edukacyjnej państwa, w szczególności zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego.

Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa

W dokumencie wskazano 9 kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023.

Zgodnie z dokumentem kierunki te to: wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji; wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie oraz ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży; działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej.

Czytaj też: Łacina na maturze. MEiN przygotowało podstawę programową

Na kolejnych pozycjach na liście priorytetów wskazano: doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy, adekwatnie do zaistniałych potrzeb, doskonalenie kompetencji nauczycieli nowych przedmiotów wprowadzonych do podstawy programowej; wspomaganie kształcenia w szkołach ponadpodstawowych w związku z nową formułą egzaminu maturalnego od roku 2023.

Na kolejnych pozycjach na liście priorytetów wskazano: doskonalenie kompetencji nauczycieli (fot. shutterstock)
Na kolejnych pozycjach na liście priorytetów wskazano: doskonalenie kompetencji nauczycieli (fot. shutterstock)

Kierunkami polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 będą także: doskonalenie systemu kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcami, wdrażanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 oraz rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych oraz wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w internecie i mediach społecznościowych.

Wśród kierunków wskazano także: wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów, w szczególności z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu "Laboratoria przyszłości", a także podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.

W dokumencie wyznaczono również zakres kontroli prowadzonych przez kuratorów oświaty w ramach nadzoru pedagogicznego.

Wsparcie dla uczniów

W przedszkolach, w szkołach podstawowych, liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I stopnia - zarówno ogólnodostępnych jak i integracyjnych - kontrolowana będzie realizacja zwiększenia dostępności i jakości wsparcia udzielanego uczniom przez nauczycieli specjalistów, w tym pedagogów specjalnych.

Czytaj też: Wzrośnie popyt na psychologów. Nierówna rywalizacja szkoły i służby zdrowia

W publicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych kontroli podlegać będzie zgodność z przepisami prawa przyjmowania do szkół i wspomagania nauki osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi podlegającymi obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.

W szkołach ponadpodstawowych kontrolowana będzie realizacja zajęć wychowanie do życia w rodzinie.

W szkołach prowadzących kształcenie zawodowe i w centrach kształcenia zawodowego kontroli podlegać będzie organizacja i realizacja turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników.

W niepublicznych bursach i niepublicznych domach wczasów dziecięcych kontrolowana będzie organizacja ich pracy.

TAGI
KOMENTARZE16

 • Sławomir 2022-07-13 15:58:58
  Do czechu : ty jakoś skusiłeś się na marchewkę były wicedyrektorze;) może to nie była marchewka??? Buhahach
 • czechu 2022-07-13 14:08:06
  Będą "zdecydowanie wyższe" podwyżki dla początkujących nauczycieli .... a może jeszcze trzeba oskrobaną marchewkę zupełnie darmowo dla każdego młodego przyjętego w szranki nauczycielstwa .... codziennie jedna marcheweczka przed pracą i jedna po pracy ... coraz bardziej bawi mnie ten mi...niSTER 🤣  rozwiń
 • Społeczeństwo 2022-07-13 08:44:27
  Rekomenduję 10 priorytet -LIKWIDACJA KARTY NAUCZYCIELA !!!!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!