Partnerzy portalu

Andrzej Duda odwiedzi Szczyrk i Buczkowice

Andrzej Duda odwiedzi Szczyrk i Buczkowice
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Prezydent Andrzej Duda spotka się 4 stycznia z nauczycielami i uczniami Szkoły Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych Szczyrk w Buczkowicach. Wcześniej symbolicznie otworzy kolej linową na górę Skrzyczne, należącą do szczyrkowskiego Centralnego Ośrodka Sportu.

Do szkoły uczęszcza 82 gimnazjalistów i licealistów, którzy uprawiają skoki narciarskie, biegi narciarskie, kombinację norweską oraz konkurencje alpejskie. Wśród nich jest m.in. 17-letni Tomasz Pilch, aktualny lider stawki skoczków narciarskich w klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego. W czwartek zadebiutuje w konkursie Pucharu Świata. Wystartuje w zawodach w Innsbrucku, które odbywają się w ramach prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni. W kwalifikacjach był 38.

W przeszłości w buczkowickiej szkole uczyli się m.in. skoczkowie Piotr Żyła, Stefan Hula, biegacze Maciej Kreczmer i Maciej Staręga oraz Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Marek i Agnieszka Szymańczyk, dwuboiści Paweł Słowiok i Adam Cieślar oraz alpejczyk Maciej Bydliński.

Placówka, zlokalizowana w budynku dawnej zawodowej szkoły leśnej, dysponuje bardzo skromnym zapleczem sportowym; nie posiada m.in. hali.

Andrzej Duda przed spotkaniem z nauczycielami i młodzieżą przetnie wstęgę i symbolicznie otworzy gruntownie zmodernizowaną kolej linową na Skrzyczne w Szczyrku. To najwyższa góra Beskidu Śląskiego, która jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i narciarzy. Obiekt należy do Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich.

Czytaj także: Halny pokrzyżował plany imprezy z udziałem prezydentów

Wyciąg na Skrzyczne składa się z dwóch odcinków: dolnego, liczącego 1,6 km, ze Szczyrku do Jaworzyny, a także górnego, o długości blisko 1,2 km, z Jaworzyny na szczyt. Oba w ostatnich latach zostały zmodernizowane. Pod koniec 2013 r. oddano do użytku część górną. Koszt przebudowy wyniósł ok. 20 mln zł. Wówczas zabrakło funduszy na dolną część. Projekt uzyskał dofinansowanie ministerstwa sportu i jesienią 2016 r. rozpoczęły się prace. Pierwsi turyści skorzystali z dolnego odcinka kolejki we wrześniu br. Koszt inwestycji wyniósł 27,8 mln zł netto.

Po zakończeniu przebudowy wysłużone podwójne krzesełka zastąpiły nowoczesne czteroosobowe kanapy z kapsułami zabezpieczającymi przed deszczem i wiatrem. Czas potrzebny do pokonania obu odcinków skrócił się z około 30 minut do około 10 minut.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!