Partnerzy portalu

Anna Zalewska przedstawiła "Deklarację na rzecz edukacji przyszłości"

Anna Zalewska przedstawiła "Deklarację na rzecz edukacji przyszłości"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Minister edukacji Anna Zalewska podpisała w poniedziałek (11 lutego) dokument pt. "Deklaracja na rzecz edukacji przyszłości". Szefowa MEN zaapelowała o wspólną pracę na rzecz podniesienia jakości oświaty.

"Dzisiaj rano podpisałam Deklarację na rzecz edukacji przyszłości. To ważna deklaracja, bo koncentruje się wokół ucznia, koncentruje się wokół dziecka, wokół systemu edukacji, gdzie wiele podmiotów troszczy się, by dziecko było bezpieczne, by realizowało swoje konstytucyjne prawo do nauki" - powiedziała Anna Zalewska na konferencji prasowej.

"Zwiększyliśmy nakłady na różne działania edukacyjne o kwotę ok. 10 mld zł"

"Założenia realizowanej od 3 lat reformy edukacji były szeroko konsultowane z rodzicami, nauczycielami, dyrektorami szkół i placówek oświatowych oraz z samorządami. Na system edukacji patrzymy całościowo, przez pryzmat potrzeb i oczekiwań ucznia, rodzica i nauczyciela. Zwiększyliśmy nakłady na różne działania edukacyjne o kwotę ok. 10 mld zł. Zmniejszamy również ubóstwo wśród dzieci i młodzieży, upowszechniamy wychowanie przedszkolne. Dostosowujemy kształcenie i doskonalenie nauczycieli do wyzwań współczesnej szkoły. Rozpoczęliśmy też proces stopniowego podnoszenia wynagrodzeń nauczycieli" - głosi Deklaracja.

We wstępie do dokumentu wymieniono działania resortu edukacji. Następnie w kilku rozdziałach podano informacje na temat: podwyżek dla nauczycieli (waloryzacji płac w 2017 r. oraz realizacji dwóch z trzech zapowiedzianych podwyżek: ubiegłorocznej i tegorocznej), negocjacji płacowych ze związkami zawodowymi, propozycji i zobowiązań złożonych przez minister związkowcom. Zamieszczono też harmonogram prac legislacyjnych.

Niech egzaminy będą dobre

W dokumencie podkreślono, że wiosną przeprowadzone zostaną egzaminy - gimnazjalny, matura i po raz pierwszy egzamin ósmoklasisty. "To ważny czas nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wierzymy, że egzaminy w tym roku szkolnym przebiegną w przyjaznej i spokojniej atmosferze, która umożliwi uczniom osiągnięcie jak najlepszych wyników" - głosi Deklaracja.

Czytaj także: Anna Zalewska pisze do nauczycieli. I składa nowe obietnice

TAGI
KOMENTARZE9

  • Waldi 2019-02-17 22:05:30
    Moim zdaniem przedstawiona przez Panią Minister Anne Zalewską deklaracja na rzecz edukacji przeszłości to milowy krok w edukacji jednak wolał bym aby pani Minister z taką samą atencją dogadywała się z nauczycielami którzy grożą strajkiem a nie mówiła że wszystko jest w porządku bo nie jest i taka je...st prawda i proszę się wsłuchać w głos nauczycieli naprawdę.  rozwiń
  • Ala 2019-02-12 18:08:37
    Do Etos: bardzo chętnie będę robić w szkole to co muszę zrobić w domu zaoszczedze na papierze drukarce tuszu itp.I żaden madrala nie skomentuje i powie że pracuje tylko18 godz Chętnie wtedy poprowadzi dodatkowe zajęcia, które teraz też prowadzę tylko że za darmo.Będę się spotykała z rodzicami w go...dzinach pracy bo teraz robię to w "czasie wolnum" czyli po tych 18 godzinach pracy.Całuje czule tego który szanuje  rozwiń
  • Ala 2019-02-12 18:03:42
    Do Joanna: zgadzam się chętnie pojechalabym na urlop w listopadzie a może ruchome urlopy na żądanie rozwiaalyby problem

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!