Anna Zalewska znów pisze do samorządowców. Chodzi o program "Aktywna tablica"

Anna Zalewska znów pisze do samorządowców. Chodzi o program "Aktywna tablica"
Adobe Stock
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska skierowała do wojewodów, organów prowadzących szkoły podstawowe oraz dyrektorów szkół pismo z prośbą o pilne przekazanie publicznym i niepublicznym szkołom podstawowym informacji o uruchomieniu programu "Aktywna tablica".

• Rządowy program "Aktywna tablica" będzie realizowany w latach 2017-2019.

• Ma zapewnić szkołom podstawowym pomoce dydaktyczne, takie jak tablice interaktywne, projektory, głośniki, interaktywne monitory dotykowe.

• W 2017 szkoły będą mogły wnioskować o udział w Programie do 31 sierpnia br., a organy prowadzące do wojewodów - do 15 września br.

Na program w latach 2017-2019 przewidziana jest łączna kwota 279 mln 316 tys. zł., z czego 224 mln zł będzie pochodziło z budżetu państwa. Program finansowany jest w 80 proc. ze środków budżetu państwa i w 20 proc. z wkładu własnego organów prowadzących szkołę.

W piśmie minister edukacji podkreśla, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie takich umiejętności dzieci i młodzieży, które przygotują ich do życia w społeczeństwie informacyjnym.

Zaznaczyła, że wprowadzana obecnie reforma sytemu oświaty ma na celu upowszechnianie innowacji pedagogicznych w szkołach z wykorzystaniem nowatorskich rozwiązań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, mających na celu poprawę jakości pracy szkoły.

Czytaj więcej: Sławomir Broniarz, szef ZNP pisze do nauczycieli "jesteście gwarantem stabilności dla uczniów"

Zalewska zwróciła się z prośbą do wszystkich instytucji o udzielenie pomocy szkołom biorącym udział w programie.

O środki na zakup pomocy dydaktycznych mogą starać się organy prowadzące: publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły i zespoły szkół oraz szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej działające w ramach Ośrodka Rozwoju Edukacji Polskiej za Granicą.

Szkoła może otrzymać na zakup pomocy dydaktycznych maksymalnie kwotę 14 tys. zł. Przy czym organ prowadzący szkołę będzie miał obowiązek wnieść minimalny wkład własny w kwocie 3,5 tys. zł. Całkowita wartość zadania dla szkoły wyniesie w sumie 17,5 tys. zł (wsparcie finansowe 14 tys. zł plus wkład własny 3,5 tys. zł).

Czytaj więcej: Reforma edukacji, podstawy programowe dla szkół ponadpodstawowych: Konsultacje społeczne do 18 sierpnia

Podstawowym wymaganiem dla szkoły lub szkoły za granicą przystępującej do programu jest posiadanie dostępu do internetu na poziomie co najmniej 30 Mb/s.

W 2017 szkoły będą mogły wnioskować o udział w Programie do 31 sierpnia br., a organy prowadzące do wojewodów - do 15 września br. Kwalifikacja wniosków nastąpi do 27 września br. Przekazanie środków finansowych na zakup pomocy dydaktycznych planowane jest do końca października 2017 r.

MEN szacuje, że w ramach trzyletniego rządowego programu pomoce dydaktyczne trafią do około 15 580 szkół w Polsce i za granicą, z czego: w 2017 r. do blisko 5,6 tys. szkół, w 2018 r. do blisko 5 tys. szkół, w 2019 r. do blisko 5 tys. szkół.

TAGI
KOMENTARZE2

  • belfer 2017-08-07 15:28:20
    i jeszcze stałe łącze internetowe by się zdało...
  • Jarosław Majski 2017-08-04 23:48:25
    Same tablice nic nie dadzą. Pani minister też chyba takiej tablicy obsłużyć nie umie. Bez materiałów dydaktycznych, przygotowanych dla tablicy niczego sie nie zmieni. Pani minister nie zdaje sobie też chyba sprawy z tego, że tablic jest wiele rodzajów i każda ma inne oprogramowanie. Chciałbym zobacz...yć lekcję na tablicy, przeprowadzoną przez Ministra Oświaty. niech udowodni, że wie, o czym mówi.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!