Apel do MEiN: W szkołach potrzebne zajęcia antydyskryminacyjne

Apel do MEiN: W szkołach potrzebne zajęcia antydyskryminacyjne
Podstawa programowa powinna być rozszerzona o treści antydyskryminacyjne - pisze Adam Bodnar (fot. Pixabay)
Podstawa programowa w szkołach wymaga uzupełnienia o treści antydyskryminacyjne - uważa Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Wysłał w tej sprawie pismo do Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. RPO uważa, że powołanie przez resort edukacji specjalnego zespołu ds. podstawy programowej jest dobrą okazją do uzupełnienia jej właśnie o treści antydyskryminacyjne.
 • W polskich szkołach powinno być więcej zajęć dotyczących zachowań antydyskryminacyjnych - uważa Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.
 • Jak zaznacza, uczniowie i uczennice, którzy mają większą świadomość równego traktowania, wykazują mniejszą akceptację wobec negatywnych zjawisk.
 • RPO przywołuje także sondaż, z którego wynika, że większość Polaków z zadowoleniem przyjęłaby prowadzenie zajęć antydyskryminacyjnych w szkołach.

- Zachęcam Pana Ministra do wspólnego przeciwdziałania dyskryminacji, uprzedzeniom i związanej z nimi nietolerancji. Okazujmy szacunek, uczmy tolerancji, przekazujmy prawidłowe wzorce zachowań w trosce o dobro jednostki i całego społeczeństwa, ale przede wszystkim - podejmijmy konkretne działania w celu skutecznego zapobiegania dyskryminacji i przemocy nią motywowanej - podkreśla Adam Bodnar w wystąpieniu do szefa resortu edukacji.

Jak dodaje, ponad dwie trzecie Polaków (70 proc.) jest zdania, że w szkołach powinna być prowadzona edukacja antydyskryminacyjna a wśród samych uczniów, wskaźnik ten wynosi 81,5 proc.

Czytaj także: Zmiany na maturze i egzaminie 8-klasisty. Będzie nowa podstawa programowa

- Niezależnie od odmiennej oceny stopnia realizacji edukacji antydyskryminacyjnej w obecnie obowiązującej podstawie programowej wyrażam nadzieję, że zgadzamy się z Panem Ministrem co do konieczności zapewnienia wszystkim, w szczególności uczniom  i uczennicom, możliwości funkcjonowania w środowisku wolnym od przemocy - pisze Adam Bodnar.

Jak wskazuje RPO, badanie "Równe traktowanie w szkole” wykazało, że kompetencje i wiedza w zakresie równego traktowania jest powiązana z nastawieniem do dyskryminacji oraz  dręczenia i przemocy rówieśniczej. Uczniowie i uczennice, którzy mają większą świadomość równego traktowania, wykazują mniejszą akceptację wobec takich zachowań. Nie pozostawia to wątpliwości co do nadrzędnego charakteru wartości, jaką jest przekazanie młodym ludziom wiedzy o prawach człowieka i równym traktowaniu.

Dlatego RPO z zainteresowaniem odnotował doniesienia o powołaniu przez ministra zespołu ekspertów mającego dokonać przeglądu podstawy programowej oraz treści podręczników. Może to być doskonała okazja do odpowiedniego uzupełnienia programu nauczania.

RPO ma nadzieję, że efektem prac  zespołu ekspertów będzie uwzględnienie w większym stopniu w podstawie programowej oraz treściach podręczników szkolnych tematyki praw człowieka i równego traktowania.

- Jako szczególnie cenne i godne poparcia RPO uznaje wszelkie inicjatywy realizowane w szkołach przez nauczycielki i nauczycieli, również we współpracy z ekspertami zewnętrznymi i organizacjami pozarządowymi, które pozwalają uczniom i uczennicom pogłębiać swoją wiedzę na temat praw człowieka  i obywatela, i podejmować dyskusję dotyczącą aktualnych problemów społecznych. Mam nadzieję, że taka aktywność będzie mogła być kontynuowana - czytamy w piśmie Adama Bodnara.

Pełna treść wystąpienia znajduje się w dziale Multimedia.

DO POBRANIA
Wystąpienie RPO do MEiN
162.71 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE6

 • Rodzic 2021-03-04 18:28:03
  Do Doradca metodyczny: na autorytet trzeba sobie zapracować, Ty masz właśnie taki na jaki sobie zapracowałaś 🤧 Ciebie nawet twoja córka uważa za prymitywnego trolla. Jeżeli byś była rzeczywiście doradcą czy nauczycielem nie wdawała byś się w pyskówkę jak przekupka na targu 🤗 zauważ że, żaden nauc...zyciel tego nie robi 😎 napij się zimnej wody to może trochę ochłoniesz 😏  rozwiń
 • Doradca metodyczny 2021-03-04 15:10:03
  Program antydyskryminacyjny jest w obecnym czasie, także w dobie coraz większej cyfryzacji, powstawaniu coraz to nowych portali społecznościowych. Obecnie nie tylko uczniowie ośmieszają, upokarzają się nawzajem, ale również powstała grupa rodziców, której zadaniem jest ośmieszanie i upokarzanie nauc...zycieli. Nie wiem, czy rodzice taką "inicjatywą" największą szkodę robią swoim dzieciom. Uczniowie nie będą mieć za chwilę żadnych autorytetów, rodzice też nimi nie będą. Wystarczy przestudiować wszystkie komentarze osoby, która podpisuje się Rodzic. Młode osoby twierdzą, że to prymitywny troll. Jeśli byłby to rzeczywiście rodzić, to jak on wychowuje swoje dzieci.  rozwiń
 • Rodzic 2021-03-02 19:55:18
  Do Doradca metodyczny: rasowy troll z Ciebie, mój wpis i po 13 minutach odpowiedź. Warujesz tutaj lepiej jak pies przy misce 🤣😂🤣 wyluzuj troszkę, chyba że, dostałaś podwyżkę na 2,60😎 ale ty jesteś ograniczona 🤗

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!