Partnerzy portalu

Arkusz organizacji szkoły bez opinii? Związkowcy piszą do MEN

 • AW
 • 16 grudnia 2020 - 21:09 | Aktualizacja: 16 grudnia 2020 - 21:37
Arkusz organizacji szkoły bez opinii? Związkowcy piszą do MEN
Kurator oświaty jest zobowiązany stać na straży przestrzegania ustawy Prawo oświatowe oraz aktów wykonawczych do tej ustawy (fot. wikipedia.org/Henryk Borawski)
- Poszczególne kuratoria oświaty nie reagują na sytuacje łamania procedury wejścia do obrotu prawnego arkuszy organizacji szkoły, np. brak opinii związku zawodowego - twierdzi Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. W tej sprawie apeluje do ministra Przemysława Czarnka.
 • Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zwraca się z prośbą o wykładnię prawną w przedmiocie roli organu nadzoru pedagogicznego – kuratora oświaty w przestrzeganiu prawa oświatowego.
 • Chodzi o sytuację w któryej dyrektor placówki oświatowej nie przekazuje arkusza organizacji szkoły lub przedszkola do zaopiniowania zakładowym organizacjom związkowym.

Związkowcy dopytują ministra Czarnka, czy takie postępowanie stanowi naruszanie ustawy prawo oświatowe oraz o to, jakie sankcje prawne są przewidziane za brak przekazania arkusza organizacji szkoły lub przedszkola do zaopiniowania zakładowym organizacjom związkowym.

- Opinia związku zawodowego w przedmiocie arkusza organizacji szkoły lub przedszkola jest przewidzianym prawem elementem procedury przyjęcia tego aktu wewnątrzszkolnego, który ma podstawę w ustawie Prawo oświatowe - argumentuje KSOiW.

Związkowcy piszą do ministra, ponieważ, ich zdaniem, na brak przedstawiania związkowcom arkuszy do zaopiniowania nie reagują kuratorzy oświaty.

- Kurator oświaty jest zobowiązany stać na straży przestrzegania ustawy Prawo oświatowe oraz aktów wykonawczych do tej ustawy. Przepisy nie przewidują w tej materii żadnych wyjątków - pisze Ryszard Proksa, przewodniczący Komisji, dodając, że KSWiO NSZZ „Solidarność”, stoi na stanowisku, iż wolą ustawodawcy było systemowe wzmocnienie znaczenia organu nadzoru pedagogicznego poprzez nadanie mu prerogatyw egzekwowania przepisów ustawy Prawo oświatowe.

- Praktyka w tym zakresie jest niestety odmienna i poszczególne kuratoria oświaty nie reagują na sytuacje łamania procedury wejścia do obrotu prawnego arkuszy organizacji szkoły np. brak opinii związku zawodowego - dodaje, tłumacząc wniosek do ministra o wykładnię przepisów.

Zgodnie ustawą Prawo oświatowe arkusz organizacji szkoły lub przedszkola opracowuje dyrektor szkoły lub przedszkola, uwzględniając przepisy wydane na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 3, a w przypadku szkoły artystycznej - na podstawie art. 47 ust. 1a, a następnie przekazuje do zaopiniowania zakładowym organizacjom związkowym będącym jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego albo jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych wchodzących w skład organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu tej ustawy, zrzeszających nauczycieli.

W przypadku szkół lub przedszkoli prowadzonych przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną arkusz organizacji szkoły lub przedszkola opracowuje dyrektor szkoły lub przedszkola, uwzględniając przepisy wydane na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 3, a w przypadku szkoły artystycznej - na podstawie art. 47 ust. 1a, a następnie przekazuje do zaopiniowania zakładowym organizacjom związkowym będącym jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego albo jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych wchodzących w skład organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu tej ustawy, zrzeszających nauczycieli, które przedstawiły dyrektorowi szkoły lub przedszkola informację, o której mowa w art. 251 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych.

TAGI
KOMENTARZE15

 • Rodzic 2020-12-23 09:42:36
  Do Doradca: regulaminy powinny być podpisane w każdej szkole osobno zgodnie z potrzebami danej placówki i dobrze wiesz że mam tutaj rację. Chodźby strajki pokazały że tak to działa zgodnie z ustawą.
 • Doradca 2020-12-22 23:08:20
  Rodzic, ten sam kodeks pracy obowiązuje w całej Polsce, należy napisać regulamin pracy dla szkół niepublicznych, który musi być zgodny z kodeksem pracy. Mam informacje od lekarzy, należy się zaszczepić przeciw koronawirusowi. Około 60 % lekarzy już czeka na szczepionkę. Ja się zaszczepię, jak mni...e lekarz zakwalifikuje. Życzę zdrowych, miłych, pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia oraz lepszego Roku 2021 bez koronawirusa, ze skuteczną szczepionką na niego i samymi dobrymi dniami. PS. Przepraszam Wszystkich, których obraziłam. ... bo to są święta i niech każdy o tym pamięta, że to miłości czas ( tak śpiewa Kupicha).  rozwiń
 • Rodzic 2020-12-22 12:36:39
  Do Doradca: to gdzie Ci przesłać najnowszy kodeks pracy? Chciałam Ci prezent zrobić jeszcze przed szczepieniami.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!