Partnerzy portalu

"Bardzo fajny prezent świąteczny dla wszystkich". Oto reakcja posłów na prezydenckie weto

"Bardzo fajny prezent świąteczny dla wszystkich". Oto reakcja posłów na prezydenckie weto
W ciągu pół roku prezydent Andrzej Duda aż dwukrotnie odrzucił ustawę ministra edukacji i nauki. (Fot. MEiN)
– W sprawie tzw. Lex Czarnek 2.0 przyszło do mnie wiele listów protestacyjnych. Mimo długich prac, nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu. Ustawa nie zapewnia tego, na czym mi zależy – tak swoje weto dla Lex Czarnek uzasadnił prezydent Andrzej Duda. – Jesteśmy zaskoczeni – komentują posłowie PIS.
 • – Wiemy, że tego weta nie odrzucimy, bo nie mamy takiej możliwości. Jakie będą dalsze kroki, to już minister Czarnek musi podejmować decyzje – mówi Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 • W opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta komunikacie Andrzej Duda tłumaczy, iż swoją decyzję o odrzuceniu ustawy Lex Czarnek podjął między innymi z powodu wielu listów protestacyjnych, które do niego dotarły.
 • W ciągu pół roku prezydent Andrzej Duda aż dwukrotnie odrzucił ustawę ministra Edukacji i Nauki. Dla opozycji to wielka wygrana oświaty.

- To jest bardzo dobra wiadomość dla polskich uczniów, polskich nauczycieli, bardzo dobra wiadomość i bardzo fajny prezent świąteczny dla wszystkich - tak na prezydenckie weto w sprawie Lex Czarnek zareagowała w Rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Krystyna Szumilas, była minister edukacji narodowej.

Jej zdaniem dzisiejsze weto ostatecznie rozwiązuje sprawę budzącej kontrowersje ustawy.

To już ostatnie podejście do Lex Czarnek?

– Jest weto prezydenta i myślę, że to już ostatnia próba podejścia ministra Czarnka do ustawy Lex Czarnek. Zostało dziesięć miesięcy do wyborów, zatem sądzę, że te wybory wygramy i uwolnimy polską szkołę. Nie pozwolimy na dalsze jej niszczenie - tłumaczy Szumilas.

W opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta komunikacie Andrzej Duda tłumaczy, iż swoją decyzję podjął między innymi z powodu wielu listów protestacyjnych, które do niego dotarły.

Czytaj też: Weto w sprawie Lex Czarnek. Prezydent nie podpisze nowelizacji Prawa oświatowego

Decyzja prezydenta to zwycięstwo dla szkoły wolnej

Decyzję prezydenta Andrzeja Dudy pochwaliła zasiadająca w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Katarzyna Lubnauer, która wielokrotnie zwracała uwagę, że zapis proponowanej ustawy Lex Czarnek jest niekorzystny dla polskiego systemu edukacji.

– Dziś wielka porażka Czarnka, a zwycięstwo wolnej szkoły – tak na weto zareagował poseł Platformy Obywatelskiej Michał Krawczyk. Jak zaznacza, nie pamięta innej sytuacji, w której w ciągu pół roku prezydent wetował dwukrotnie ustawę jednego ministra i to wywodzącego się z tej samej co prezydent partii.

– Czarnek został dwukrotnie upokorzony przez prezydenta Andrzeja Dudę, który wywodzi się z jego obozu politycznego. To sztandarowa ustawa ministra Czarnka, której on w sejmie bardzo mocno bronił – tłumaczy poseł Krawczyk.

– To, że ustawa została zawetowana, wzbudza radość z powodów oczywistych. Myśmy mówili o tym wielokrotnie. Nie można ustawą przekazywać kontroli nad tym, z jakim materiałem uczniowie zapoznają się na zajęciach pozalekcyjnych w szkole. Nie można tej kontroli przekazywać kuratorom oświaty, bo te kontrolę powinni sprawować rodzice oraz dyrektor – dodaje poseł Platformy Obywatelskiej.

Czytaj też: Większa podwyżka tylko za wyższe pensum. Propozycja leży na stole

W obozie Prawa i Sprawiedliwości posłowie zaskoczeni

Z mniejszym entuzjazmem do decyzji prezydenta podeszli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

– To jest bezwzględna prerogatywa pana prezydenta i nie mnie o tym dyskutować. Sądzę, że każdy ma swoje racje. Pan prezydent swoje przedstawił. Trzeba po prostu to przyjąć i tyle – mówił z rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości. Dodał jednocześnie, że na ten moment nie ma planów, by ustawę próbować wprowadzić w życie jeszcze raz.

– Wiemy, że tego weta nie odrzucimy, bo nie mamy takiej możliwości. Jakie będą dalsze kroki, to już minister Czarnek musi podejmować decyzje – mówi Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Wiceminister przyznał, że dla klubu PiS decyzja prezydenta była zaskoczeniem.

- Nie ukrywam, że jesteśmy zaskoczeni tą decyzją, bo jednak wydawało się, że te ustalenia pomiędzy panem prezydentem a ministrem Czarnkiem były, a uwagi pana prezydenta zostały ujęte w nowym projekcie ustawy, więc mogę tylko potwierdzić, że jesteśmy zaskoczeni decyzją prezydenta - tłumaczy Stanisław Szwed.

TAGI
KOMENTARZE3

 • Rafał 2022-12-17 20:48:02
  Jak już się nie musi martwić poparciem PiS, to może sobie pozwolić, aby zachowywać się jak uczciwy, racjonalny prezydent.
 • grom 2022-12-16 12:21:11
  Dobrze się A. Duda spisał.
 • Jerzy Niewodniczański 2022-12-15 20:26:12
  Ciesze się.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!