Partnerzy portalu

Będą dotacje na inwestycje i remonty w szkołach. Sprawdź, kiedy można złożyć wniosek

  • KO
  • 19 grudnia 2022 - 13:52
Będą dotacje na inwestycje i remonty w szkołach. Sprawdź, kiedy można złożyć wniosek
Latem tradycyjnie odbywa się najwięcej szkolnych remontów (Fot. jaworzno.pl)
W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia w sprawie przekazywania, przyznawania i rozliczania dotacji na remonty i inwestycje placówek oświatowych.

Wedle opublikowanego rozporządzenia wniosek o przyznanie dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji lub remontu należy złożyć w terminie od 1 do 30 kwietnia 2023 roku. 

Co istotne, o środki na inwestycje i remonty mogą starać się też osoby fizyczne i osoby niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, które prowadzą lub mogą prowadzić przedszkole, szkołę lub placówkę.

„W przypadku tych podmiotów większość środków z ich budżetu jest przeznaczanych na bieżącą działalność, co nie pozwala im na realizację działań inwestycyjnych, a przewidziana możliwość wnioskowania o dotację celową na realizację inwestycji lub remontu pomoże tym podmiotom w rozwoju infrastruktury, co w konsekwencji przełoży się na lepszą jakość i efektywność procesów edukacyjnych” - wyjaśnił resort edukacji w uzasadnieniu rozporządzenia.

Czytaj też: Będą dotacje na inwestycje i remonty w szkołach. Jest projekt rozporządzenia

Przewidziano również możliwość złożenia wniosku po dniu 30 kwietnia danego roku – pod warunkiem szczególnej sytuacji związanej z wystąpieniem zdarzenia losowego. W takim przypadku weryfikacja wnioski będzie jednak mogła być dokonana po wyrażeniu zgody przez ministra.

Czytaj też: Laptopy dla szkół. Resort edukacji przedstawia ramy procedur dystrybucji sprzętu

W sumie kwota dotacji nie będzie mogła być wyższa niż wartość kosztorysowa inwestycji lub remontu określona w umowie. Jeżeli wartość kosztorysowa zostanie obniżona już podczas realizacji prac, kwota powinna zostać obniżona o tę wartość.

Środki będą przekazywane jednorazowo lub w transzach – jeśli zadania się podzielone na etapy. W tej drugiej sytuacji minister edukacji będzie mógł dokonać oceny dotychczasowego przebiegu robót i tym samym zdecydować o finansowaniu kolejnych etapów. Możliwe będzie także skierowanie wniosku o czasowe wstrzymanie albo zaniechanie realizacji inwestycji lub remontu.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!