Partnerzy portalu

Będzie kolejny spór o podwyżki nauczycieli? Minister oskarża związki i sygnalizuje zmiany systemowe

Będzie kolejny spór o podwyżki nauczycieli? Minister oskarża związki i sygnalizuje zmiany systemowe
Po fiasku ponad półrocznych negocjacji zapowiedź podwyżek i zmian w systemie wynagradzania nauczycieli nie budzi entuzjazmu związkowców (fot. Pixabay).
Wystarczyła krótka wypowiedź ministra Przemysława Czarnka, by podgrzać temperaturę relacji resortu ze związkami nauczycielskimi. Chodzi o podwyżki wynagrodzeń oraz zmiany systemowe, których - zdaniem ministra - przedstawiciele związków zawodowych nie chcieli. Według szefa MEiN zmiany będą już znane za maksymalnie dwa tygodnie. – Nic nie wiemy o planach ministra, natomiast takie słowa nas obrażają – mówią związkowcy i zastanawiają się, co też minister zamierza zmieniać w systemie wynagradzania.
 • Zapowiedź podwyżek dla nauczycieli budzi duże zainteresowanie i niepokój przedstawicieli związków zawodowych, którzy nic o tych planach nie wiedzą.
 • Mamy nadzieję, że to nie będzie kolejna próba pójścia na skróty, wprowadzenia zmian w prawie z pominięciem opinii związków zawodowych – mówi Krzysztof Baszczyński.
 • - Minister Czarnek nie może uzależniać zmiany systemu wynagradzania od zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli – mówi Jerzy Ewertowski.

Na pewno będą w tym roku podwyżki wynagrodzeń i to niemałe, to jest zupełnie oczywiste. Nie będą to takie podwyżki, jak zapowiadaliśmy, bo się nie zgodziły na to związki zawodowe, bo związki zawodowe tylko chcą brać, ale żadnych rozwiązań systemowych nie proponują - to nie jest w ich naturze – powiedział w czwartek 3 lutego minister Przemysław Czarnek.

Dodał, że MEiN szykuje również zmiany systemowe. Jakie? Tego dowiemy się najpóźniej za dwa tygodnie.

Taką deklaracją zaskoczeni są przedstawiciele związków zawodowych.

ZNP obawia się braku konsultacji

- Dokładnie wczoraj, 3 marca po raz kolejny wystąpiliśmy do pana premiera, że chcemy rozmawiać o wynagrodzeniach nauczycieli i domagamy się ich podwyższenia o 20 proc. od stycznia, ale nie dostaliśmy żadnej informacji w tej sprawie – mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Również w sprawie podwyżek i nowych rozwiązań systemowych, które zasygnalizował minister Przemysław Czarnek związek nie otrzymał żadnej informacji, żadnego projektu do zaopiniowania.

- Czyżby minister Czarnek zwolnił się z potrzeby konsultowania takich zmian? Nie twierdzę, że tak będzie, ale to oznaczałoby, że po raz kolejny procedury zostaną złamane – mówi.

Jego zdaniem tak się stało w przypadku rozporządzenia dotyczącego nauczania języka mniejszości, konkretnie języka niemieckiego, a także rozporządzenia w sprawie podziału subwencji oświatowej, w którym określono nową wagę dotyczącą podziału subwencji oświatowej.

- W tej sprawie wystąpiliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego ze skargą – przypomina przedstawiciel ZNP.

Podkreśla też, że w sytuacji wojny w Ukrainie wszystko schodzi na plan dalszy, ale pojawia się też pokusa pójścia na skróty. I tego związkowcy się obawiają.

- Na przykład dzisiaj, przypadkowo zupełnie, dowiedzieliśmy się, że projekt specustawy w sprawie pomocy dla Ukraińców zawiera zmiany w prawie oświatowym, a jego pierwsze czytanie ma być już we wtorek. I obecnie nasi prawnicy analizują, czy w tym względzie nie zostały złamane procedury – wyjaśnia.

Solidarność liczy na rozmowy

O planowanych zmianach nic też nie wiedzą przedstawiciele Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, a więc główny negocjator zmian systemu wynagradzania nauczycieli.

- Wczoraj odbyło się Prezydium KSOiW i mowy o tym nie było. Ustaliliśmy natomiast m.in., że ponownie zwrócimy się do minister Bogny Janke o wznowienie rozmów w formacie prezydenckim, ponieważ mimo naszych próśb od początku stycznia do dnia dzisiejszego żadnego nowego terminu nie wyznaczono. Przypomnę, że spotkanie wyznaczone na 5 stycznia 2022 r. nie odbyło się, ponieważ informacja o nim wpłynęła 3 stycznia i byliśmy zmuszeni z niego zrezygnować – mówi Jerzy Ewertowski, członek Prezydium KSOiW.   

Tym razem przedstawiciele związku poproszą o wyznaczenie alternatywnych terminów spotkania, żeby na wybranym przedstawić jeszcze raz pomysł zmiany systemu wynagradzania.

- Kłamstwem ministra jest bowiem twierdzenie, że niczego nie przedstawiliśmy – pierwszą propozycję złożyliśmy w lipcu, a kolejną w grudniu w czasie rozmów w Belwederze – mówi Jerzy Ewertowski.

Podkreśla, że bez względu na to, co jest w tej nowej propozycji, minister będzie musiał ją przedstawić. Dziś trudno się do nich odnieść, bo minister zapowiada jakieś zmiany systemowe, ale nie wiadomo, czy wymagają one zmiany ustawy Karta Nauczyciela, czy też chodzi o zmiany na poziomie aktu wykonawczego.   

- Dopóki nie otrzymamy informacji na ten temat, nie można nic powiedzieć – mówi Jerzy Ewertowski, członek prezydium KSOiW. - Ale to z tego właśnie powodu będziemy dążyć do spotkania w Belwederze, żeby minister znowu nie powiedział, że nie chcemy podwyżek i niczego nie robimy – dodaje.

Chodzi o zmiany systemowe 

Na uwagę, czy rozmowy w formacie belwederskim mają jeszcze jakiś sens, odpowiada: - Dopóki prezydent Andrzej Duda jako patron dialogu społecznego nie wypowie się w taki czy inny sposób - tak.

Zauważa przy tym, że patron dialogu powinien stronę uchylającą się od realizacji podpisanego porozumienia przywołać do porządku. I tego związek oczekuje od Prezydenta RP.

- Minister Czarnek nie może przecież uzależniać zmiany systemu wynagradzania od zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli. Możemy się kłócić o wielkość podwyżek, ale na pewno nie o pragmatykę zawodową, bo tego w porozumieniu z 7 kwietnia 2019 r. nie było – wyjaśnia.

Jeśli zaś chodzi o sam wzrost wynagrodzenia w tym roku, to Solidarność w tej kwestii również się już wypowiadała i uważa, że powinna ona wynieść 15 proc. od stycznia 2022 r.

- Oczywiście zgadzamy się na wprowadzenie w tym roku waloryzacji płac, ale będziemy dążyć do rozwiązań systemowych. Upieramy się przy pełnym automatyzmie waloryzacji płac i tego nie zmienimy. To opieszałość ministra spowodowała, że nie doszło jeszcze do wypracowania rozwiązania, uzależniającego wysokość wynagrodzeń od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – podsumowuje.

TAGI
KOMENTARZE96

 • Rambo III 2022-03-12 16:14:37
  Kiedy wreszcie nastąpi zapowiadany powrót mocy obowiązywania art. 88 KN? Jak w takim razie należy rozumieć wypowiedź ministra w pewnej katolickiej rozgłośni radiowej, który na pytanie słuchacza, wyraźne, bez ogródek i wywijasów stwierdził, iż to prawo wróci od nowego przydziału wiosną 2022 roku god...zin przy ruchu kadrowym? Jak to rozumieć? Jak planować swą przyszłość? Czy osoba deklarująca ostentacyjnie swe wartości religijne nie dotrzyma słowa?  rozwiń
 • Oda 2022-03-08 11:34:28
  Do Emeryt : Porzadny obywatel to wg ciebie kto Uscislij emerycie bo się zgubilam Jezeli ktos mysli inaczej niz ty jest nieporzadny kim jesteś skoro boisz się kobiet do tego stopnia ze tolerujesz brutalne zachowania stróżów prawa I jeszcze jedno nie jestem dziecinka
 • Emeryt 2022-03-08 10:23:19
  Do Oda: gdyby nie policja dziecinko, bałabyś się wyjść na ulicę. Podczas manifestacji policja chroniła porządnych obywateli przed bandą wulgarnych..... ..

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!