Partnerzy portalu

Będzie odpowiedzialność karna dyrektorów żłobków, przedszkoli i szkół

Będzie odpowiedzialność karna dyrektorów żłobków, przedszkoli i szkół
Obowiązek opieki nad dziećmi i młodzieżą w danej jednostce nie ogranicza się wyłącznie do nauczycieli i wychowawców (fot. pixabay)
Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz innych ustaw wprowadza odpowiedzialność karną dyrektorów żłobków, przedszkoli i szkół za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków dotyczących opieki lub nadzoru nad dziećmi i młodzieżą.
 • Zgodnie z projektem odpowiedzialności karnej podlegać będą osoby kierujące jednostkami w przypadku przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków dotyczących opieki lub nadzoru nad dziećmi i młodzieżą.
 • Odpowiedzialność ta będzie dotyczyć osób kierujących jednostkami objętymi systemem oświaty, żłobkami, klubami dziecięcymi oraz jednostkami instytucjonalnej pieczy zastępczej i placówkami wsparcia dziennego.
 • W ostatnich latach odnotowano wysoki wskaźnik popełnianych przestępstw, np. na terenie szkół - w 2011 r. było to ponad 28 tys. incydentów, a w 2012 r. liczba ta przekroczyła 24 tys.

Projekt zakładający zmiany w trzech ustawach: Prawie oświatowym, ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 i w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej został przedłożony przez ministra, członka Rady Ministrów Michała Wójcika.

Odpowiedzialność dyrektorów

Dotyczy odpowiedzialności karnej osób kierujących jednostkami objętymi systemem oświaty, czyli przedszkolami, szkołami, przedszkoli, szkół, placówkami kształcenia ustawicznego, centrami kształcenia zawodowego, ogniskami artystycznymi, młodzieżowymi ośrodkami wychowawczymi, młodzieżowymi ośrodkami socjoterapii, specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi, ośrodkami rewalidacyjno-wychowawczymi, bursami i szkolnymi schroniskami młodzieżowymi, a także żłobkami, klubami dziecięcymi oraz jednostkami instytucjonalnej pieczy zastępczej i placówkami wsparcia dziennego.

- Obowiązek opieki nad dziećmi i młodzieżą w danej jednostce nie ogranicza się wyłącznie do nauczycieli i wychowawców, ale dotyczy również osób kierujących działalnością tej jednostki. Obecne przepisy pozwalają na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków kierowników tych jednostek będących funkcjonariuszami publicznymi. Brak jest natomiast przepisów przewidujących w takiej sytuacji możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności osoby kierującej niepubliczną jednostką organizacyjną sprawującą opiekę lub nadzór nad małoletnim. Zakres tej opieki i nadzoru nie powinien zaś się różnić w zależności od statusu prawnego jednostki - wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Rośnie liczba incydentów

- Propozycje rządu wychodzą naprzeciw bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. W ostatnich latach odnotowano wysoki wskaźnik popełnianych przestępstw, np. na terenie szkół - w 2011 r. było to ponad 28 tys. incydentów, a w 2012 r. liczba ta przekroczyła 24 tys. Przestępstwa polegały m.in. na spowodowaniu uszczerbku na zdrowiu, udziale w bójce lub pobiciu. Przestępstwa miały miejsce również w żłobkach i przedszkolach - podano.

Zgodnie z projektem odpowiedzialności karnej podlegać będą osoby kierujące jednostkami w przypadku przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków dotyczących opieki lub nadzoru nad dziećmi i młodzieżą. Odpowiedzialność ta będzie dotyczyć osób kierujących jednostkami objętymi systemem oświaty, żłobkami, klubami dziecięcymi oraz jednostkami instytucjonalnej pieczy zastępczej i placówkami wsparcia dziennego.

Wprowadzona zostanie kara pozbawienia wolności do lat 3 dla osób, które kierując jednostką organizacyjną, przekraczają swoje uprawnienia lub nie dopełniają obowiązków dotyczących opieki lub nadzoru nad małoletnim.

Jeżeli następstwem będzie śmierć małoletniego, ciężki uszczerbek na jego zdrowiu, doprowadzenie do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności - sprawca będzie podlegał karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W połowie listopada projekt przyjęła Rada Ministrów.

TAGI
KOMENTARZE18

 • Kasia 2021-11-26 08:31:44
  Do Mao: znów nie popileś tabletek? DORADCO METODYCZNY? 🤗
 • Mao 2021-11-26 08:06:39
  oj rabie sie główce temu czarnemu.. kazań na nowogrodzkiej się nasłuchał .. walka z sędziami.. walka z nauczycielami.. walka z teatrem.. walka z kobietami .. walka ze wszystkimi którzy inaczej myślą.. Człowiek radziecki wykuwa się w walce - W.I. Lenin . jakie to im bliskie. innych klasyków już z br...aku miejsca nie cytuję.  rozwiń
 • Mądrzejszy 2021-11-26 06:58:58
  Do Rebus: maturę zdał i ma w ministerstwie i w zespołach doradczych wielu nauczycieli matematyków.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!