Partnerzy portalu

Będzie Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka?

  • PAP
  • 10 września 2013 - 19:24
Będzie Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Doceniając wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka posłowie chcą ustanowić dzień 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.

We wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży obyło się pierwsze czytanie projektu uchwały. Jak czytamy w poselskim projekcie uchwały: „Sejm RP wyraża przekonanie, że ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka przyczyni się do popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej".

Małgorzata Niemczyk (PO), która przedstawiała projekt zwróciła uwagę, że obecnie nie ma dnia, który mógłby w należyty sposób zwrócić uwagę na najmłodsze dzieci. i szczególną wagę wychowania przedszkolnego.

Idea organizacji Dnia Przedszkolaka narodziła się w środowisku dyrektorów łódzkich przedszkoli. Po raz pierwszy uroczystości z okazji tego dnia odbyły się 20 września 2010 r. Co roku obchodom towarzyszą tam działania o charakterze edukacyjnym i wychowawczym o wspólnym motywie. W tym roku będzie to kształtowanie postaw proekologicznych.

Ta inicjatywa organizacji Dnia Przedszkolaka znalazła już naśladowców m.in. w Będzinie, Brzezinach, Bytomiu, Częstochowie, Głownie, Katowicach, Kielcach, Koluszkach, Koninie, Krakowie., Kutnie, Łęczycy, Łowiczu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Poddębicach, Poznaniu, Rawie Mazowieckiej, Sękocinie, Siedlcach, Sieradzu, Skierniewicach, Sochaczewie, Szczecinie, Trzebnicy, Wrocławiu, Zduńskiej Woli i w Zgierzu.

Termin obchodów Dnia Przedszkolaka - 20 września - nie jest przypadkowy. Jak wyjaśniła dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 10 w Łodzi Elżbieta Jaśkiewicz, to czas gdy dzieci w przedszkolu mają już za sobą okres adaptacyjny w przedszkolu, wtedy organizowane jest uroczyste pasowanie na przedszkolaka, dzieci m.in. wypuszczają w niebo baloniki z marzeniami. Chcielibyśmy, by wszystkie przedszkolaki w całym kraju świętowały razem jednego dnia" - powiedziała.

Z inicjatywą ustanowienia Dnia Przedszkolaka wystąpił w czerwcu tego roku rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Idee tę popiera Ministerstwo Edukacji Narodowej. „Wszelkie inicjatywy promowania wychowania przedszkolnego są godne poparcia" - powiedział wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski.

Zauważył, że z roku na rok w Polsce odsetek dzieci w wieku 3-5 lat objętych edukacją przedszkolną wzrasta. Przypomniał też, że zgodnie z tegoroczną nowelizacją ustawy o systemie oświaty od 1 września 2015 r. wszystkie dzieci czteroletnie, a od 1 września 2017 r. dzieci trzyletnie - będą miały prawo do edukacji przedszkolnej.

W praktyce oznacza to, że samorządy będą musiały zapewnić miejsca dla tych dzieci, jeśli ich rodzice. będą zainteresowani posłaniem ich do przedszkola.

„Rozumiem, że to jest jakiś żart, który tutaj słyszymy na sali, bo sytuacja jest fatalna: miejsc w przedszkolach brakuje, zajęcia są likwidowane, rodziców się straszy, że nie mogą zapewnić im dodatkowych zajęć, a państwo tu opowiadacie o Dniu Przedszkolaka. To jakaś komedia., kompromitująca gremium, które ten temat rozważa (...) Wydaje mi się, że to jest nieporozumienie, w takim momencie i przez taki środowisko polityczne ustanawianie Dnia Przedszkolaka" - powiedział Ryszard Terlecki (PiS).

Jak zaznaczył, chodzi mu nie o projekt uchwały, gdyż uważa idee jej przyświecającą za piękną i słuszną, ale o poparcie jej przez rząd.

„Oczywiście, jak zwykle nawet z najpiękniejszej inicjatywy zrobimy sobie wielką politykę. Przypomnę, że stosowanie wielkiej polityki do małych dzieci nigdy się nie sprawdziło" - odpowiedział mu Marek Pietrzczyk (PO).

Żaden z posłów nie wniósł jednak sprzeciwu wobec przyjęcia projektu uchwały przez Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży.

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!