Partnerzy portalu

Białystok: Radni krytykują stan przygotowań do nowego roku szkolnego

Białystok: Radni krytykują stan przygotowań do nowego roku szkolnego
Prezydent miasta i właściwe departamenty zrobią wszystko, aby jak najlepiej przygotować szkoły na nowy rok szkolny, ale wiele działań wymaga jednak dodatkowego finansowania - zaznaczyli radni (fot. shutterstock)
Rada Miejska Białegostoku głosami radnych KO przyjęła stanowisko, w którym wyraziła "oburzenie" stanem przygotowań do nowego roku szkolnego przez MEN. - Brzydka "pandemiczna" wrzutka, może wzbudzić niepotrzebny niepokój - mówili radni PiS, którzy głosowali przeciw.
  • Jako radni, a także rodzice, nauczyciele jesteśmy zaniepokojeni niefrasobliwością ministra edukacji, który całą odpowiedzialność za organizację pracy szkół w nowym roku szkolnym przerzucił na dyrektorów szkół i samorządy - głosi przyjęte stanowisko.
  • Samorządy od kilku lat ponoszą olbrzymie koszty związane z kolejnymi reformami oświaty wprowadzanymi przez władze centralne. Zadajemy więc pytanie panu ministrowi, kiedy miasto Białystok otrzyma środki na organizację, bezpiecznego w dobie COVID, funkcjonowania szkół i placówek oświatowych - dodali autorzy stanowiska.
  • Nie możemy też na całe życie zamknąć się w domach, bo jest to przecież niemożliwe, nie sądzę, żeby dyrektorzy nie poradzili sobie z tą sytuacją. Zdrowy rozsądek nas uratuje. Niepotrzebna jest ta panika, bo udzieli się to rodzicom i uczniom, a przecież oni chcą normalności, powrotu do szkoły - skomentowała stanowisko radna PiS Agnieszka Rzeszewska.

Projekt stanowiska przygotowała wiceprzewodnicząca rady Katarzyna Kisielewska-Martyniuk (Koalicja Obywatelska). Po dyskusji zagłosowali za nim radni tego klubu, przeciwni byli radni PiS.

"Jako radni, a także rodzice, nauczyciele jesteśmy zaniepokojeni niefrasobliwością ministra edukacji, który całą odpowiedzialność za organizację pracy szkół w nowym roku szkolnym przerzucił na dyrektorów szkół i samorządy" - głosi przyjęte stanowisko.

Zwrócono w nim uwagę, że jesienią spodziewana jest druga fala pandemii COVID-19, codziennie pojawiają się informacje o większej liczbie zakażeń, kolejne gminy trafiają na listę miejsc z dodatkowymi obostrzeniami a - jak zapisano w stanowisku - "MEN przygotowuje plakaty dotyczące mycia rąk, rekomenduje zachowanie dystansu społecznego w szkołach, proponuje całkowicie nierealne w praktyce szkolnej pomysły na różne godziny rozpoczynania zajęć, obowiązek rozpoznawania przez nauczyciela stanu zdrowia dziecka, a w konsekwencji odsyłania do domu dziecka z katarem itp.".

Czytaj też: Lewica: MEN nie przygotowało szkół na rozpoczęcie roku szkolnego

W stanowisku podkreślono, że "prezydent miasta i właściwe departamenty staną na wysokości zadania i zrobią wszystko, aby jak najlepiej przygotować białostockie szkoły na nowy rok szkolny" zaznaczając, że wiele działań wymaga jednak dodatkowego finansowania.

"Samorządy od kilku lat ponoszą olbrzymie koszty związane z kolejnymi reformami oświaty wprowadzanymi przez władze centralne. Zadajemy więc pytanie panu ministrowi (edukacji Dariuszowi Piontkowskiemu - red.), kiedy miasto Białystok otrzyma środki na organizację, bezpiecznego w dobie COVID, funkcjonowania szkół i placówek oświatowych" - dodali autorzy stanowiska.

"Niegrzeczne, w takim kształcie niepotrzebne, jest zwykłym atakiem" - tak określiła je radna PiS Agnieszka Rzeszewska. Podkreślała, że to w większości samorządy prowadzą szkoły, a dyrektorzy tych placówek odpowiadają za ich organizację pracy. Rzeszewska zwróciła uwagę, że o ile wiele osób nie ma obaw o zakażenie w trakcie wakacji np. nie unika tłumów nad morzem, to "już pójście do szkoły staje się problemem".

Czytaj też: Stowarzyszenie dyrektorów apeluje o stopniowy powrót do nauki stacjonarnej w szkołach

"Grupa rówieśnicza jest niezbędna do rozwoju uczniów i właśnie dlatego musimy pozwolić na to, by dzieci mogły uczyć się w grupach rówieśniczych. Ta rywalizacja w tych grupach jest ogromnym napędem w rozwoju dziecka (...). Nie możemy też na całe życie zamknąć się w domach, bo jest to przecież niemożliwe, nie sądzę, żeby dyrektorzy nie poradzili sobie z tą sytuacją" - mówiła.

"Myślę, że trzeba trochę rozsądniej na to spojrzeć, a nie tylko krytykować dla samej krytyki, bo minister jest z innej opcji, przecież on też (...) stara się znaleźć rozwiązania najlepsze z możliwych" - dodała. "Zdrowy rozsądek nas uratuje. Niepotrzebna jest ta panika, bo udzieli się to rodzicom i uczniom, a przecież oni chcą normalności, powrotu do szkoły" - mówiła Rzeszewska.

Apelowała o "rozsądek, rozwagę i spokój", argumentowała że stanowisko wywoła "niepotrzebny niepokój i panikę", np. u rodziców uczniów.

Autorka projektu Kisielewska-Martyniuk zwracała uwagę, że praktycznie za tydzień rusza nowy rok szkolny. "Pozostajemy w ogromnej niewiedzy" - mówiła. Przyznała słuszność argumentacji, że dzieci "muszą być wśród swoich rówieśników", ale - podkreślała - pracownicy szkoły "muszą wiedzieć, na czym stoją". "Potrzebujemy jasnych wytycznych i jasnych procedur" - dodała.

"Stanowisko krzywdzące dla ministra, który pracuje, jak tylko może i w mojej ocenie, bardzo dobrze radzi sobie z tą sytuacją pandemii w Polsce" - mówił szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski, który chciał wycofania projektu. Poparł go inny radny tego klubu Sebastian Putra, który stanowisko określił mianem "brzydkiej +pandemicznej+ wrzutki". "Wy to nazywacie zrzucaniem odpowiedzialności, a ja uważam, że to danie możliwości" - mówił, odnosząc się do decyzji o tym, iż rok szkolny ma zacząć się normalnie 1 września.

Ostatecznie za przyjęciem stanowiska było 13 radnych, 12 przeciw, trzy osoby nie wzięły udziału w głosowaniu.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki poinformował, że na razie nie zapadły żadne decyzje co do procedur w miejskich szkołach, np. czy i kiedy obowiązkowe będzie noszenie maseczek. Mówił, że nad wytycznymi pracuje specjalny zespół, mają być one znane (jako rekomendacje w zakresie postępowania wz. z koronawirusem) za kilka dni.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!