Bilety na basen, tornistry, zeszyty. W nowym roku szkolnym za wszystko zapłacimy więcej

  • jmk
  • 31 sierpnia 2022 - 14:19
Bilety na basen, tornistry, zeszyty. W nowym roku szkolnym za wszystko zapłacimy więcej
Jedna z warszawskich miejskich pływalni krytych - w dzielnicy Wawer. (Fot. osir-wawer.warszawa.pl)
Według danych GUS za lipiec na Mazowszu bilet wstępu dla dziecka na basen kryty był średnio o 23,1 proc. droższy niż w tym samym miesiącu zeszłego roku. W samej Warszawie zdrożał on w tym okresie o 20,8 procent.

W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym mazowiecki oddział GUS podał, jak wzrosły – w ostatnich 12 miesiącach - ceny niektórych produktów i usług, z których korzystają uczniowie. Urząd posłużył się danymi za lipiec tego roku, porównując je do tego samego miesiąca w 2021 r.

Czytaj też: Koszty wyprawki szkolnej i edukacji drastycznie wzrosły. Rodzice muszą ciąć koszty

Według tych statystyk tornistry i plecaki szkolne zdrożały w tym czasie o 8,5 proc. na Mazowszu i o 6 proc. w Warszawie. Cena kompletu podręczników do języka obcego była wyższa o 7,3 proc. w całym województwie i o 15,7 proc. w samej stolicy. W przypadku opłaty za stałe łącze internetowe wzrosła ona o 7,2 proc. w regionie i aż o 15,7 proc. w Warszawie.

Brulion 96-kartkowy w formacie A5 podrożał w woj. mazowieckim o 14,6 proc., a w jego stolicy – o 4,9 proc. Ceny kredek szkolnych (drewnianych – 12 kolorów) skoczyły odpowiednio o 17,2 i 17,6 proc., a farb akwarelowych – aż o 21,8 i 39,5 proc.

Duże wzrosty cen objęły też bilety wstępu dla dzieci na basen kryty. W Warszawie zwiększyły się one średnio - za jedną godzinę - o 20,8 proc. (w porównaniu do cen sprzed 12 miesięcy), a na Mazowszu – aż o 23,1 proc.

GUS podał też dane dotyczące cen komputerów przenośnych typu notebook. W stolicy one nie tylko nie zdrożały, ale wręcz staniały (o 0,9 proc.), ale w całym regionie były droższe o 7,8 proc.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!