Biznes i zarządzanie coraz bliżej szkoły

Biznes i zarządzanie coraz bliżej szkoły
Zdaniem ministra Przemysława Czarnka w nowym przedmiocie chodzi o wykształcenie w młodym pokoleniu zdolności i chęci do prowadzenia własnego biznesu. (fot. MEiN)
Z udziałem 1200 młodych ludzi odbyły się konsultacje w sprawie nowego przedmiotu – biznes i zarządzanie, który od 2023 r. ma wejść do programu nauczania polskich szkół. Zastąpi "podstawy przedsiębiorczości".
  • 1200 młodych ludzi uczestniczyło w otwartych konsultacjach w sprawie przedmiotu biznes i zarządzanie.
  • Celem przedmiotu jest rozwijanie kompetencji, kształtowanie postaw przedsiębiorczości oraz uczenie efektywnego zarządzania własnymi finansami.
  • Nowy przedmiot szkolny zostanie wprowadzony od 1 września 2023 r. Od 2027 r. będzie można go zdawać na egzaminie maturalnym.

Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, blisko tysiąc młodych osób wzięło udział w otwartych konsultacjach w sprawie nowego przedmiotu biznes i zarządzanie, który już wkrótce ma zastąpić "podstawy przedsiębiorczości".

Ogólnopolskie "sondaże" zorganizował pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek - we współpracy z pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej Justyną Orłowską. Miały one formę otwartego spotkania online. Poprzedziła je ankieta, którą wypełniło blisko 1200 młodych osób.

Badanie oczekiwań

Celem spotkania były rozmowy na temat potrzeb i oczekiwań młodych ludzi związanych z wprowadzeniem nowego przedmiotu. W części roboczej uczestnicy dyskutowali, jak w praktyce powinno wyglądać nauczanie zarządzania czy finansów, zgłaszali uwagi i pomysły. Moderatorami dyskusji byli przedstawiciele Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

– Cieszę się, że przyjęli państwo zaproszenie do udziału w dzisiejszym spotkaniu i rozpoczęciu konsultacji biznesu i zarządzania. To rzeczywiście przedmiot, który jest nam, jako państwu polskiemu, bardzo potrzebny – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

Podkreślił, że nowy przedmiot ma rozwijać kompetencje potrzebne w dynamicznie zmieniającym się świecie, kształtować postawę przedsiębiorczości oraz uczyć młodych ludzi efektywnego zarządzania własnymi finansami.

– Nie chodzi tylko o to, żeby w młodym pokoleniu wykształcić zdolność i chęć do zakładania działalności gospodarczej, prowadzenia własnego biznesu. Chodzi również o to, aby efektywniej zarządzać gospodarstwem i finansami domowymi – powiedział.

Nowy przedmiot

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Edukacji i Nauki przedmiot „biznes i zarządzenie” będzie wykorzystywał założenia „podstaw przedsiębiorczości” i rozszerzał je - przede wszystkim o wymiar praktyczny. Jego celem będzie dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy i uczelni, a także "wyposażenie" młodych ludzi w kompetencje, które pozwolą im na sprawne funkcjonowanie w świecie finansów i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji finansowych.  

Przedmiot „biznes i zarządzenie” położy nacisk na pracę w grupach, analizowanie praktycznych przykładów doświadczeń polskich i zagranicznych przedsiębiorców, rozwijanie kompetencji liderskich oraz korzystanie z nowoczesnych materiałów dydaktycznych. 

Nowy przedmiot ma być wprowadzony do 1 września 2023 r. - w dotychczasowym wymiarze godzin przewidzianym dla podstaw przedsiębiorczości. Zakres rozszerzony biznes i zarządzenia obejmie 8 godzin tygodniowo. Określone zostaną również wymagania dla poziomu rozszerzonego - tak, aby chętni uczniowie mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania jako przedmiotu dodatkowego (zyskają taką możliwość w 2027 r.).

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!